Výstrahy: Búrky - 1. stupeň

Stav turistických značených chodníkov a výstraha pred prvým víkendom letnej sezóny

Začína sa prvý víkend letnej sezóny. Zimná uzávera na území Vysokých Tatier skončila a 15.júna 2023 sa oficiálne sprístupnili turistické chodníky a turisticky dostupné štíty pre všetkých návštevníkov hôr.

Druhá polovica uplynulej zimy bola natoľko snehovo výdatná, že na mnohých miestach sa sneh zachoval až do dnešných dní. V pohoriach s nadmorskou výškou do 2000 m.n.m , teda Nízke Tatry, Malá a Veľká Fatra, sa sneh môže vyskytovať v žľaboch a severných tienistých miestach, ale na turisticky značených chodníkoch už sneh neleží. V Západných a Vysokých Tatrách leží sneh na miestach nad 2000 m.n.m., sporadicky sa vyskytuje i nižšie. Na najnavštevovanejšom slovensko-poľskom štíte Rysy sa sneh nachádza aj v okolí Chaty pod Rysmi. Snehové polia sú veľmi strmé, môžu sa vyskytovať i ľadové úseky. Na turistických chodníkoch vedúcich k ostatným vysokotatranským chatám vo vyššej nadmorskej výške sa nachádzajú exponované úseky vedúce po snehových poliach, na ktorých hrozí pošmyknutie.  Vysokohorské sedlá ležia pod súvislou snehovou pokrývkou.

Turisti by pri výstupe na vysokotatranské chaty mali použiť vhodný výstroj (aspoň pevnú obuv, turistické paličky a „retiazkové mačky“).  V prípade vysokohorskej turistiky, ktorá sa vykonáva v teréne nad 2000 m.n.m je nevyhnutný kompletný zimný výstroj (stúpacie železá – „mačky“, cepín v exponovaných pasážach a prilba, keďže po zime hrozí pád uvoľnených skál zo stien).

Horská záchranná služba apeluje na turistov, aby si pri pohybe po tatranských chodníkoch dávali pozor najmä na snehových poliach a na úsekoch pokrytých snehom. Pred túrou je potrebné kontrolovať nielen predpoveď počasia, ale tiež oficiálne zdroje HZS a nimi uverejnené výstrahy. V skorých ranných hodinách sú snehové polia tvrdé a zamrznuté. Miesta, ktoré ležia v tieni, môžu byť pokryté ľadom.