Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne Silný vietor - 1. stupeň

Letnú sezónu strieda zimná

Uplynulý víkend bol posledným, kedy turisti mohli navštíviť štíty a doliny, ktoré sa čoskoro opäť stanú nedostupné z dôvodu zimnej uzávery. Tá začne vo Vysokých Tatrách platiť, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, od 1.novembra a je potrebné ju rešpektovať.

Vysoké Tatry, 29.10.2023, zdroj: archív HZS

Zmena času, tak ako každú zimu, skrátila „deň“ o hodinu. Pri plánovaní túr je preto vhodné vyraziť v skorých ranných hodinách a prispôsobiť dĺžku a náročnosť trasy fyzickým schopnostiam jednotlivca. Z dôvodu bezpečnosti odporúčame turistom návrat z túry pred západom slnka. Teplota po zotmení môže výrazne klesnúť. Taktiež v ranných hodinách sa na mnohých, najmä tienistých miestach, môže vyskytovať mráz, tenká vrstva ľadu a sneh. V tomto ročnom období je vhodné neustále nosiť so sebou aspoň retiazkové „nesmeky“, prípadne stúpacie železá. Pri náhlom zhoršení počasia, výraznom ochladení, či silnom vetre, ktoré s prichádzajúcou zimou nie sú na horách výnimočné, je vhodné vybaviť sa výstrojom do zimných podmienok.

Vysoké Tatry, 29.10.2023, zdroj: archív HZS

Pri pohybe v horách vždy hrozí turistom isté riziko, ktoré nikto z nás nedokáže vylúčiť. Ale snahou pokúsiť sa ho eliminovať na minimu, sa môžeme pričiniť o záchranu vlastného, prípadne cudzieho života. Pri zodpovednom časovom naplánovaní a vhodnom vybavení sa na túru, existuje vyšší predpoklad šťastného návratu domov každého jedného z nás.

Pri pohybe v horách na jeseň a s prichádzajúcou zimou je vhodné nezabudnúť na zdroj svetla (čelovku), tekutín, vhodné (najmä teplé) oblečenie a prípadne možnosť dobitia batérie v mobilnom telefóne, v ktorom by nemala chýbať nainštalovaná bezplatná aplikácia HZS. Dokáže určiť polohu a poskytnúť záchranárom potrebné informácie pre urýchlenie zásahu. V prípade potreby privolania pomoci značne uľahčí následky poistenie na hory.

Horská záchranná služba na svojej oficiálnej internetovej stránke na dennej báze uverejňuje aktuálne výstrahy vo všetkých pohoriach Slovenska, kde pôsobí. Informácie o počasí sú v dnešnej dobe dostupné takmer okamžite. V prípade nevhodného počasia sa neodporúča pohyb v horskom teréne ani skúsenejším turistom. Vietor ustane, nebo sa rozjasní, hory počkajú, ale ľudský život a čas sa nevrátia.

Vysoké Tatry, 29.10.2023, zdroj: archív HZS

Ďakujeme, že sa počas túr správame k sebe ľudsky, rešpektujeme pravidlá a zbytočne neriskujeme. Letná sezóna je pomaly ukončená. Zaželajme si preto prichádzajúcu zimu, aby bola bezpečnou pre každého, kto sa rozhodne stráviť ju v horách.