Bez výstrah

Horskí záchranári sa v Košiciach stretli s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou

Vo štvrtok 11. januára 2024 sa v Historickej radnici mesta Košice konalo tradičné novoročné prijatie záchranných a bezpečnostných zložiek. Okrem príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, Policajného zboru, mestských a obecných polícií a Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov, prijali pozvanie prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej aj piati príslušníci Horskej záchrannej služby.

Príhovor za zástupcov všetkých zúčastnených zložiek tento rok pripadol na Martina Matúšeka, riaditeľa HZS.

Martin Matúšek, riaditeľ HZS počas slávnostného príhovoru

Podľa slov všetkých piatich členov zúčastnenej delegácie, vybraných spomedzi profesionálnych záchranárov, je stretnutie s prezidentkou Slovenskej republiky osobnou, ale najmä profesijnou poctou.

„Je to ocenenie našej práce, či už na pozícii operátorov  tiesňovej linky, záchranárov z terénu, ale aj ostatných príslušníkov a príslušníčok Horskej záchrannej služby, ktorí zabezpečujú chod našej záchrannej zložky“ hovorí Jana Krajčírová, riaditeľka Operačného strediska tiesňového volania HZS. Práve operátori tiesňovej linky sú tí, ktorí sa dostávajú ako prví do kontaktu s osobami volajúcimi o pomoc.

Horskí záchranári na novoročnom prijatí v Košiciach, zľava: Igor Žiak, Miroslav Živčák, Jana Krajčírová, Maroš Vojtko a Martin Matúšek – riaditeľ HZS.

„Vážim si túto príležitosť, ktorá sa nenaskytne každý deň,“ hovorí Maroš Vojtko, operátor tiesňovej linky, člen vybranej delegácie zastupujúcej HZS.

Martin Matúšek, riaditeľ HZS pri rozhovore s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou

Príslušníci Horskej záchrannej služby touto cestou ďakujú za pozvanie a príležitosť zúčastniť sa slávnostného prijatia. Svoju prácu nevnímajú ako povinnosť, ale je pre nich poslaním a preto si jej ocenenie veľmi vážia.

Zdroj fotografií: Kancelária prezidenta Slovenskej republiky