Výstrahy: Búrky - 2. stupeň

Horská záchranná služba sa podieľa na spoluorganizovaní Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v Jasnej

V Jasnej práve vrcholia prípravy na Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní. Preteky, ktoré prilákajú do Demänovskej doliny tisíce divákov a fanúšikov, zamestnajú 60 profesionálnych a dobrovoľných záchranárov Horskej záchrannej služby.

Lyžiarske stredisko Jasná, v ktorom sa preteky konajú, sa nachádza v horskej lokalite Oblastného strediska HZS Nízke Tatry. Počas najbližšieho víkendu (20. – 21. januára) je úlohou našich príslušníkov postarať sa o bezpečnosť  pretekárok, divákov, fanúšikov, ale tiež lyžiarov, pretože stredisko bude v plnej prevádzke. Odhadovaný počet osôb pohybujúcich sa Demänovskou dolinou v priebehu najbližších dní je približne 20 000.

„Okrem priebehu Svetového pohára musíme tiež zabezpečiť bežný chod našich oblastných stredísk na severe a tiež na juhu Nízkych Tatier. Od Kráľovej Hole až po Donovaly  sa musíme postarať o každého, kto by našu pomoc potreboval,“ hovorí Peter Zingor, náčelník Oblastného strediska HZS Nízke Tatry.

Peter Zingor, náčelník Oblastného strediska HZS Nízke Tatry (vľavo) počas príprav na svahoch v Jasnej

Keďže preteky Svetového pohára sa konajú v teréne, ktorý v mnohých miestach nie je dostupný vozidlami, je zásah horských záchranárov v prípade potreby nevyhnutný. K dispozícii a urýchleniu záchranných akcií v stredisku je v pohotovosti vrtuľník.

„Cez osoby príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia využijeme možnosť služby partnera. Poskytne nám približne 20 príslušníkov, medzi ktorými sú aj vojenskí paramedici, techniku a tiež svoje know-how, najmä pri eventuálnom zvládnutí krízovej situácie, ktorá môže nastať,“ hovorí Igor Žiak, zástupca riaditeľa Horskej záchrannej služby.

Vedenie HZS ešte v lete minulého roka podpísalo zmluvu o spolupráci s velením Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorých súčasťou je práve elitný 5.pluk.

„Jedná sa o vážnu logistickú výzvu, preto sme k sebe pozvali tých najlepších,“ dodáva Žiak k vzájomnej spolupráci Horskej záchrannej služby a príslušníkov 5.pluku špeciálneho určenia počas priebehu Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Okrem možných zranení na svahu je totiž dôležité myslieť aj na bezpečnosť každej jednej osoby nachádzajúcej sa v týchto chvíľach v stredisku a v jeho bezprostrednej blízkosti.

Foto: Matej Rumanský (pre potreby Horskej záchrannej služby)