Výstrahy: Sneh a ľad - 1. stupeň

Zodpovednosť na horách počas horúcich víkendových dní

Rozbehnutá letná sezóna sa prejavuje aj na počte a charaktere zásahov profesionálnych a dobrovoľných záchranárov vo všetkých slovenských pohoriach. Počas teplých dní turisti zabúdajú na potrebnú ochranu pred slnkom a dostatok tekutín. Uplynulý víkend zamestnali kolabujúci turisti záchranárov najmä vo vysokotatranských lokalitách. Horská záchranná služba preto pripomína všetkým turistom, že pri plánovaní túr a výletov by nemali zabúdať na dostatočný zdroj tekutín, prísun energie najmä pri dlhších a náročnejších výstupoch a na potrebnú ochranu pred slnečným žiarením, ktoré je v horách intenzívne. Množstvo tatranských turisticky značených chodníkov vedie exponovaným terénom bez možnosti úkrytu v tienistých miestach.

Pred začiatkom túry je dôležité sledovať predpoveď počasia, ktoré sa počas horúcich letných dní rýchlo mení a často sa vyskytuje intenzívna búrková činnosť.  Na túru je nevyhnutné vyrážať v skorých ranných hodinách. Na niektorých miestach nad 2000 m.n.m sa stále rozprestierajú snehové polia, ktoré by turisti nemali podceňovať. Do horského terénu je nevyhnutná vhodná pevná obuv.

Pred horúcim letným slnkom sa turisti radi ukrývajú v priestoroch chladnejších a vlhkejších jaskýň. Návrat do rozhorúčeného dňa po skončení prehliadky a teda najmä veľké teplotné rozdiely často spôsobujú kolaps u starších osôb.

Zodpovedný prístup riziko nevylúči, ale určite ho eliminuje. Pre zvýšenie bezpečnosti pohybu v horách odporúča HZS sledovať aktualizované výstrahy na svojej internetovej stránke. Dostupná je tiež mobilná aplikácia. Vhodné komerčné poistenie nedokáže človeka v nebezpečí ochrániť, ale určite zníži náklady spojené s prípadnou záchrannou akciou.