Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne

Zázraky sa dejú

Uplynul týždeň od príchodu našich kolegov zo zemetrasením zasiahnutého Turecka. Celý týždeň sa naši kolegovia nezastavili s rozhovormi a rôznymi inými povinnosťami súvisiacimi s návratom z misie a nové informácie stále prúdia. Keď už nastal čas na pár viet aj na našej domovskej stránke, prinášame informáciu, ktorá je mimoriadne potešujúca a dá sa zhodnotiť nasledovne: ZÁZRAKY SA DEJÚ!


Včera večer (18. februára 2023) sme od kolegov z maďarského tímu, s ktorým sme bojovali o život chlapca Aliho, dostali ťažko uveriteľnú informáciu. Tureckým tímom charakteru ASR4 a ASR5 sa podarilo tohto chlapca zachrániť!
Mysleli sme si, že už nie je medzi živými keď sme opúšťali lokalitu ruiny a to isté nám v tú noc potvrdili maďarskí kolegovia so slovami… „Žiaľ, nechali sme ho tam, nedalo sa mu pomôcť, nastupujú bagre a ťažké mechanizmy.“, zvesili sme hlavu a pokračovali v činnosti a len beznádejnosť jeho uviaznutia nám v hlavách vytvorila obraz jeho istej smrti. O to viac sa zdá neuveriteľné, že turecké autority nám dnes ráno potvrdili, že Ali je nažive a v nemocničnej starostlivosti po amputácii jednej končatiny!
S Alim sme sa rozlúčili našťastie predčasne! Aliho vôľa žiť poprela pozemské zákony a pravidlá, inak sa to naozaj nedá vysvetliť!
Ďakujeme maďarským kolegom za správu, ktorá ešte viac umocnila naše pôsobenie v provincii Hatay.

Krátke zhrnutie pôsobenia našich kolegov:
Po zemetrasení, ktoré 6. februára v ranných hodinách zasiahlo juhovýchodné Turecko a severozápadnú Sýriu sa Slovenská republika pripojila k medzinárodnej pomoci a vyslala ešte v rovnaký deň večer záchranársky tím z rezortu Ministerstva vnútra. Pre vyhľadávanie ľudí zasypaných v troskách bol vytvorený tím 10 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 5 príslušníkov Horskej záchrannej služby vrátane záchranára špecialistu a zároveň veliteľa slovenského tímu v Turecku, záchranára špecialistu v použití technických prostriedkov a 3 psovodov so psami.

Prehliadka ruiny a podpora psa pri práci
Spracovanie dát je nevyhnutnou činnosťou pre pôsobenie misie


Slovenský záchranný tím sa po prílete do letiska v meste Adana už v utorok o trištvrte na päť ráno miestneho času registroval v zmysle postupov mechanizmu Únie. Po registrácií bola väčšia časť tímu o štvrť na osem ráno z letiska prepravená vrtuľníkom k miestu nasadenia v blízkosti mesta Hatay. Súčasne bolo nákladnými vozidlami presunuté materiálno technické zabezpečenie.
Vyslaný záchranný tím, ktorého cieľom bolo čo najskôr vyhľadať a vyslobodiť spod trosiek zrútených budov uviaznutých ľudí, sa na mieste nasadenia rozdelil na tri tímy, ktoré už v dopoludňajších hodinách začali vykonávať vyhľadávanie osôb. Každý tím pozostával zo psovoda so psom a troch hasičov.
Záchranné práce komplikovalo mrazivé počasie, nedostatok pohonných hmôt, ktorými sú prevádzkované generátory či ohrievače. Silné zemetrasenie totiž zdecimovalo takmer celú energetickú infraštruktúru, ako aj služby, ktoré sú v takýchto prípadoch nenahraditeľné pre záchranné práce a prežitie.
Pri pátraní bolo potrebné postupovať systematicky, aby žiadne z miest nezostalo bez kontroly. Popritom nastával tlak preživších, ktorí sa zúfalo snažili privolať záchranárov k troskám budov, pod ktorými boli možno ich blízki.

Prehliadka ťažko dostupného miesta psovodom a psom


Náš tím bol v istom momente nútený požiadať o policajný doprovod, aby s príbuznými prípadných obetí či nezvestných komunikovali a tím sa tak mohol naplno venovať záchrannej a pátracej činnosti. Tretí deň od zemetrasenia sa nášmu tímu spolu s maďarským modulom podarilo spod trosiek zachrániť živých ľudí.
Zima, hlad i a zúfalstvo medzitým trápili státisíce ľudí, ktorí zostali bez domova. Boj o čas zas prinášal nepokoj u tých, ktorí sa celé dni snažili nájsť svojich uviaznutých príbuzných. Bezpečnostná situácia na sklonku týždňa už bola vyhodnotená našim i ďalšími záchranárskymi tímami ako problematická. Slovenský tím sa po 7 dňoch, dňa 12. februára 2023 vrátil späť na Slovensko. K dnešnému dňu s určitosťou vieme, že nažive je 11 nami nájdených osôb.

Najskôr treba preveriť, či budova ešte netlie
Použitie štrbinovej kamery pri overení lokality


Za promptnú spoluprácu by sme chceli poďakovať vedeniu Ministerstva vnútra SR, vedeniu Hasičského a záchranného zboru, Sekcii krízového riadenia SR, a leteckému útvaru Ministerstva vnútra SR.


K pôsobeniu našej misie v Turecku sa ešte vrátime.

Na vybudovanie záchranných modulov Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby, z ktorých pochádza aj vyslaný tím, prispela EÚ prostredníctvom Operačný program Kvalita životného prostredia.