Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne

Zásahy bleskom na hrebeni Západných Tatier – Aktualizácia

 

V poobedňajších hodinách dňa 22.8.2019 boli záchranári HZS požiadaní o pomoc českou turistkou, ktorá sa nachádzala aj so svojim kolegom na vrchole Baníkova. Obaja boli zasiahnutí bleskom, turistka utrpela poranenie dolnej končatiny, jej kolega bol tlakovou vlnou zhodený do Baníkovského kotla. Záchranári okamžite požiadali o súčinnosť posádku VZZS, ktorá smerovala do Žiarskej doliny, v ktorej panovali nepriaznivé poveternostné podmienky na letecký zásah. Po vylepšení poveternostných podmienok letela posádka VZZS so záchranárom HZS k postihnutým turistom. Pri pacientke bol pomocou navijaka vysadený záchranár HZS, ktorý jej poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pripravil ju na letecký transport. Žiaľ, turista, ktorý sa nachádzal v Baníkovskom kotli, pri páde niekoľko sto metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom. Pacientka bola následne letecky transportovaná do doliny, odkiaľ pokračovala s posádkou RZP  do nemocnice. Momentálne prebieha pozemný transport telesných pozostatkov nebohého turistu do Žiarskej doliny.

 

Počas tejto záchrannej akcie požiadali o pomoc aj slovenskí turisti, ktorí sa taktiež nachádzali na hrebeni Západných Tatier v oblasti Spálenej na tzv. Skriniarkach. Tu blesk zranil slovenského turistu, ktorý bol krátkodobo v bezvedomí a bol paralyzovaný. Záchranári HZS požiadali o súčinnosť posádku VZZS, ktorá následne smerovala na hrebeň k postihnutému turistovi. Pacientovi na mieste poskytol lekár  VZZS neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho letecky transportovali do Žiarskej doliny, odkiaľ pokračoval terénnym sanitným vozidlom do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.  

 

Do obidvoch záchranných akcií bolo nasadených 50 horských záchranárov zo štyroch oblastných stredísk a dve posádky leteckých záchranárov VZZS.