Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne Sneh a ľad - 1. stupeň

V Slovenskom raji boli uvedené do prevádzky defibrilátory

AED – automatický externý defibrilátor je prenosný plnoautomatický prístroj určený pre laické, ale aj odborné poskytovanie prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu spojeného so zástavou dýchania. Jeho obsluha je jednoduchá a bezpečná. Po zapnutí prístroj sám naviguje záchrancu hlasovými inštrukciami. Prístroj monitoruje činnosť srdca, vyhodnotí potrebu elektrického výboja s následnou aplikáciou.

 

V stredu 12.05.2021 boli na Kláštorisku v Slovenskom raji   (za účasti zástupcov HZS, Skupiny VSE Holding, OZ Záchrana, obcí a médií)  oficiálne uvedené do prevádzky AED defibrilátory, ktoré budú v prípade potreby k dispozícii širokej verejnosti. Prevádzkovateľom AED defibrilátorov je Horská záchranná služba a boli zakúpené z finančnej podpory Skupiny Východoslovenská energetika Holding. Spolu 5 defibrilátorov je umiestnených na piatich turistami najnavštevovanejších miestach:

Čingov – infocentrum

Podlesok – vstup do autokempingu

Kláštorisko – reštaurácia

Geravy – reštaurácia

Dedinky – centrum

„My z elektroenergetiky veľmi dobre vieme, že elektrina, v tomto prípade elektrický výboj, je síce zlý pán, zato veľmi dobrý sluha. Veľmi radi sa podieľame na tomto projekte, ktorý pomáha zachraňovať zdravie, či dokonca životy,“ uviedla na margo participácie na projekte Skupina VSE Holding.

Automatické externé defibrilátory sú od roku 2015 k dispozícii aj v ďalších horských oblastiach. V rámci spoločného projektu Slovenských elektrárni – spoločnosť zo skupiny ENEL, Asociácie horských záchranárov a Horskej záchrannej služby boli AED defibrilátormi vybavené vysokohorské chaty a iné najviac navštevované miesta:

Vysoké Tatry:    Chata pri Zelenom plese

                             Téryho chata

                               Zamkovského chata

                               Zbojnícka chata

                               Chata pod Rysmi

                                Chata pod Soliskom

Nízke Tatry:       Chata M. R. Štefánika

                            Hotel SKI Záhradky

Západné Tatry:  Žiarska chata

Malá Fatra:         Chata pod Chlebom

                              Chata pod Suchým

Veľká Fatra:        Chata Pod Borišovom

Jaskyne:              Belianska jaskyňa

Zámerom do budúcna je vybaviť všetky vysokohorské chaty na Slovensku uvedenými zariadeniami, ktoré môžu  výrazným spôsobom prispieť k záchrane toho najcennejšieho, a to ľudského života.