Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne Sneh a ľad - 1. stupeň

Uviaznutá dvojica pod Zadným Gerlachom

Dňa 17. 9. 2022 vo večerných hodinách boli požiadaní o pomoc záchranári HZS z oblastného strediska Vysoké Tatry. Počas zostupu zo Zadného Gerlachu netrafila správnu zostupovú trasu dvojica českých horolezcov (muž a žena) a uviazli v exponovanom teréne, navyše v zhoršujúcom sa počasí, za stáleho sneženia a zlej viditeľnosti. Dvojica bola na základe poskytnutých GPS súradníc v teréne lokalizovaná.  Záchranári HZS sa snažili dvojicu telefonicky navigovať, no muž so ženou nedisponovali potrebným materiálom a vzhľadom na aktuálne podmienky sa obávali ďalšieho postupu. V nočných hodinách tak odišlo uviaznutej dvojici na pomoc sedem záchranárov HZS, ktorí postupovali cez Východné Batizovské sedlo. Pre nepriaznivé podmienky – silný nárazový vietor, husté sneženie a množstvo napadnutého snehu, sa im nepodarilo dôjsť k uviaznutej dvojici a v ranných hodinách sa, z dôvodu zachovania bezpečnosti záchranárov, rozhodli pre návrat. Čerstvé sily horských záchranárov v podobe druhej skupiny s 11 príslušníkmi HZS odišli uviaznutej dvojici na pomoc ráno. Zároveň bola požiadaná o súčinnosť posádka VZZS z Popradu a neskôr aj vrtuľník Letky MV SR. Pre pretrvávajúce nepriaznivé poveternostné podmienky nasledujúci deň nebolo možné nasadenie leteckej techniky zo slovenskej strany Tatier. Následne záchranári HZS oslovili so žiadosťou o pomoc svojich kolegov z poľského Topr-u. Ich vrtuľníku sa podarilo preletieť na slovenskú stranu a v príhodnej chvíli, keď sa na krátky okamih zlepšilo počasie, aj dosiahnuť postihnutých. Boli pri nich vysadení 3 záchranári Topr-u. Po opakovanom zlepšení počasia boli muž so ženou transportovaní s ťažkou hypotermiou do nemocnice v Zakopanom. Záchranári oboch zúčastnených strán sa postupne vrátili pozemne na svoje základne.

Upozorňujeme návštevníkov hôr, že vo vysokohorskom prostredí sa vplyvom prílevu chladného vzduchu na naše územie výrazne zmenili podmienky pre vykonávanie aktivít. Turistické chodníky nad pásmom lesa sú pokryté vrstvou snehu. Pocitová teplota je znížená vplyvom silného vetra. Odporúčame zimnú výstroj a výzbroj.

Doplňujúce informácie o počasí:

Medzi rozsiahlou oblasťou nízkeho tlaku vzduchu nad Škandináviou a tlakovou výšou nad Britskými  ostrovmi k nám od severozápadu prúdi studený morský vzduch. Ten prináša na horách ochladenie s poklesom teploty pod 0°C po celý deň. 

 Graf teploty a vlhkosti vzduchu na vrchole Gerlachu

Morský vzduch je veľmi vlhký, tvorí sa v ňom množstvo zrážok. Počas noci zo soboty na nedeľu sme na automatických meteorologických staniciach HZS zaznamenali do 15cm nového snehu (Vyšné žabie a Ľadové pleso).  Nočné sneženie bolo spojené so silným severozápadným vetrom, napríklad na Ľadovom plese vo Veľkej studenej doline fúkal vietor v nárazoch do 20m/s (72km/h). Pri tejto rýchlosti a teplote okolo -5°C je ochladzovací účinok vetra tak silný, že znižuje pocitovú teplotu na približne -16°C.

Graf rýchlosti vetra na AMS Ľadové pleso

Foto zdroj: HZS + TOPR