Výstrahy: Sneh a ľad - 1. stupeň

Ukončenie pátrania po nezvestnom turistovi z Poľska


Dňa 22. 10. 2022 v neskorých večerných hodinách bola prostredníctvom poľského TOPRu nahlásená Horskej záchrannej službe nezvestnosť 53 – ročného turistu z Poľska. Muž odišiel na túru zo Ždiaru smerom na Kopské sedlo, odtiaľ mal pokračovať po modrom turistickom značení do Tatranskej Javoriny. Tu ho v dohodnutý čas čakal kamarát, ktorý ho mal odviezť autom domov. Keď sa turista nevrátil a neozval, oznamovateľ  kontaktoval záchranárov HZS. Operačné stredisko tiesňového volania HZS požiadalo Stálu službu pátrania Prezídia PZ SR o lokalizáciu mobilného telefónu nezvestnej osoby, ktorá potvrdila, že v čase medzi 14: 00 – 15:00 sa nachádzal na Slovensku. Do terénu boli ešte v tú noc vyslaní dvaja záchranári HZS z Oblastného strediska Vysoké Tatry, ktorí prešli turistický chodník z Tatranskej Javoriny do Kopského sedla a prešli tiež Javorovú dolinu. V ranných hodinách sa vrátili na základňu, no nezvestného muža sa im nájsť nepodarilo.

Nasledujúce dva dni sa pátralo aj za pomoci Vrtuľníka Letky MVSR a do terénu boli nasadení záchranári HZS vrátane psovodov. Vďaka priaznivému počasiu sa podarilo prepátrať veľké územia zo vzduchu aj zo zeme, no žiaľ bezúspešne. V ďalší deň sa rozšírila aj lokalita pátrania za predpokladu, že by sa tam mohol turista nachádzať, ak počas túry zmenil plány. Vo veľmi nedostupnom teréne záchranári HZS dohľadávali aj za pomoci dronov, no všade bezvýsledne. Nasledujúci deň bolo pátranie pozastavené s tým, že pri zistení nových informácií sa záchranári vrátia do terénu.

Dňa 31. 10. 2022 v neskorých večerných hodinách kontaktoval Horskú záchrannú službu turista z Poľska, že v lokalite pod Ždiarskou vidlou našiel kreditnú kartu nezvestného muža a jednu retiazkovú mačku. Na základe nových získaných informácií a polohy nájdených vecí sa hneď na druhý deň 12 horských záchranárov vrátane profesionálnych a dobrovoľných kynológov HZS a dvoch príslušníkov HZS s dronmi vrátilo do terénu. Krátko po obede sa im v jednom zo žľabov Ždiarskej vidly, smerom na Hlásnu skalu, podarilo nájsť telesné pozostatky nezvestného muža, žiaľ, bez známok života. Vzhľadom na miesto nálezu v nadmorskej výške približne 1 900 m n. m. a ťažko dostupný a exponovaný terén, budú telesné pozostatky nebohého turistu transportované zajtra, a to v súčinnosti s leteckou technikou.