Výstrahy: Búrky - 1. stupeň

Tragický pád horolezca v dolinke nad Vareškovým plesom

 

V poobedňajších hodinách dňa 22. 3. 2014 oznámili náhodní svedkovia prostredníctvom tiesňovej linky „18300″ pád horolezca v dolinke nad Vareškovým plesom. Nachádzali sa na turistickom chodníku vedúcom na Zbojnícku chatu, takže bližšie informácie o zdravotnom stave horolezca nevedeli poskytnúť. Záchranári OS Vysoké Tatry okamžite požiadali o súčinnosť VZZS. Žiaľ po spätnom telefonáte medzi lekárom VZZS a svedkami, ktorí sa ponáhľali k postihnutému, sa dozvedeli smutnú správu, horolezec svoj približne 100 metrov dlhý pád neprežil. Na miesto nešťastia vyrazila 4-členná skupina profesionálnych záchranárov HZS a dvaja dobrovoľní záchranári HZS.

Na horolezeckej túre boli traja českí horolezci, ktorí liezli tzv. Puškášovú cestu na Veľkú Vareškovú strážnicu bez istenia. V miestach prvého výšvihu zatiaľ z nezistených príčin vypadol jeden z nich. Pri páde v kombinovanom teréne si privodil poranenia nezlučiteľné so životom. Druhý horolezec zostúpil samostatne do dolinky, ale tretí si na zostup bez istenia netrúfol. Záchranári preto požiadali o súčinnosť VZZS, ktorá zobrala na palubu jedného záchranára HZS z heliportu v Starom Smokovci a pokúsili sa vyslobodiť posledného horolezca pomocou navijaka. Napriek snahe poveternostné podmienky nedovolili vysadiť záchranára HZS pomocou leteckej techniky.

Následne záchranári z prvej skupiny doliezli k horolezcovi a za pomoci lanovej techniky ho spustili pod stenu do bezpečia.

Telo nebohého bolo záchranármi HZS transportované do Starého Smokovca, kde ho v neskorých večerných hodinách odovzdali pohrebnej službe a Policajnému zboru SR.