Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Zvýšené

Tragédia vo Veľkej Studenej doline

Dňa 26.3.2017 v popoludňajších hodinách prijala Horská záchranná služba (HZS) tiesňové volanie od náhodných turistov, ktorí sa nachádzali vo Veľkej Studenej doline na turistickom chodníku smerujúcom k Zbojníckej chate. Turisti počuli volanie o pomoc od ženy, ktorá sa nachádzala nad skalným prahom, cez ktorý údajne spadol jej priateľ.  Turisti najskôr kontaktovali Zbojnícku chatu, kde ich personál informoval, aby volali HZS.  Telefonické spojenie s turistami, ktorí oznamovali volanie o pomoc, bolo pre zlý signál mobilného telefónu niekoľkokrát prerušené.  Turisti neskôr oznámili, že sa išli pozrieť na miesta, kde mal muž údajne spadnúť. 22 ročný Slovák  pádom utrpel zranenia nezlučiteľné so životom.  Pre silný nárazový vietor v doline nebolo možné na zásah nasadiť leteckú techniku, preto im na pomoc odišlo záchranné družstvo zo Starého Smokovca. Po prijatí informácií od turistov na miesto odišiel aj dobrovoľný záchranár HZS pracujúci na Zbojníckej chate.  K dobrovoľnému horskému záchranárovi HZS sa pridal 28 ročný člen personálu Zbojníckej chaty, ktorý počas presunu v teréne  nešťastne spadol na zľadovatenom teréne a zraneniam na mieste podľahol. K uviaznutej žene po odovzdaní informácií o mieste smeroval ďalší člen personálu zo Zbojníckej chaty. Do príchodu záchranného družstva HZS sa mu podarilo k nej prísť a dostať ju do bezpečia. Záchranári HZS obe telá po obhliadke transportovali do márnice v Starom Smokovci, kde ich odovzdali príslušníkom PZ SR.

Riaditeľ a členovia Horskej záchrannej služby  vyjadrujú obrovskú ľútosť nad celým prípadom, pri ktorom prišiel o život človek, ktorý išiel na pomoc  druhým. Aj touto cestou by sme radi vyjadrili úprimnú sústrasť  pozostalým.

Podmienky vo vysokohorskom prostredí sa vplyvom ochladenia, ktoré nasledovalo po dlhšie trvajúcom teplom prúdení výrazne zmenili. Sneh je tvrdý, firnový  a na niektorých miestach zľadovatený. Upozorňujeme všetkých návštevníkov, aby dané podmienky nepodceňovali.