Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne Sneh a ľad - 1. stupeň

Tlačová konferencia 28.12.2017

V súvislosti s mimoriadne tragickými Vianočnými sviatkami vo Vysokých Tatrách zvolal dňa 28.12.2017 riaditeľ Horskej záchrannej služby plk. Ing. Jozef Janiga tlačovú konferenciu na ktorej vysvetlil momentálnu situáciu v horách a rovnako zdôraznil, kde treba hľadať príčinu.  Aj keď v horách sa v týchto dňoch rovnako pohybovalo množstvo horolezcov a skialpinistov, pošmyknutia s následným pádom sa stali turistom na turistických chodníkoch aj keď niektoré pre Sezónnu uzáveru Tanap-u v zimnom období sú uzatvorené.  Príčinou bolo zlé plánovanie túry vzhľadom na poveternostné podmienky a nedostatočná, alebo zle použitá výstroj.

Za predošlé dni došlo k 16 pošmyknutiam turistov na zľadovatenom snehu z toho štyria ľudia utrpeli smrteľné zranenia. V siedmych prípadoch turisti utrpeli vážne zranenia.

Na lyžiarskych svahoch počas sviatkov záchranári HZS ošetrili 63 lyžiarov a prišlo 21 žiadostí o pomoc z horského prostredia (spolu 84).  Okrem toho preverili záchranári HZS v súčinnosti s VZZS dňa 25. 12. 2017 aj jedno hlásenie o páde osoby z Prostredného hrotu, záchranári však nikoho nenašli (pravdepodobne sa jednalo o pád kamzíka). 

Na základe týchto udalostí HZS už dlhodobo odporúča aby ľudia, ktorí sa pohybujú v horskom teréne mali viac skúsenosti a tie získali najmä na rôznych kurzoch horolezectva, turistiky, skialpinizmu alebo záchrany. Prípadne využívali služby horských vodcov alebo horských sprievodcov. Samozrejme tak ako pri predaji lacných tovarov, aj v tomto segmente pôsobia neoprávnené osoby, ktoré poskytujú tieto služby bez potrebnej licencie či už zo Slovenska alebo zahraničia. Preto odporúčame všetkým, ktorí majú záujem o takéto služby aby si overili, či poskytované služby majú oporu v zákone ako napríklad horskí vodcovia UIAGM alebo horskí sprievodcovia UIMLA, HZS alebo akreditáciu z ministerstva školstva a ak to robia za úplatu aj živnostenské oprávnenie.

V závere riaditeľ HZS plk. Ing. Jozef Janiga  poprial všetkým menej úrazov,  viac šťastných návratov a poďakoval záchranárom HZS profesionálnym či dobrovoľným, operátorom, leteckým a zdravotníckym záchranárom, kolegom z TOPR pracovníkom chát a prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk, ale aj náhodným turistom či horolezcom.