Bez výstrah

Štyri výjazdy záchranárov HZS v Malej Fatre

Dňa 19.8.2014 v priebehu poobedňajších až večerných hodín zasahovali záchranári HZS z Oblastného strediska Malá Fatra 4-krát v oblasti Veľkého a Malého Rozsutca.

Ako prvý požiadal o pomoc 78 – ročný český turista, ktorý počas búrky pri zostupe z Veľkého Rozsutca spadol a utrpel poranenie hlavy. Privolaní záchranári poskytli mužovi na mieste zdravotnú starostlivosť a terénnym vozidlom ho transportovali k Domu HZS v Štefanovej, kde si ho prevzala vedúca zájazdu.  

V priebehu tejto záchrannej akcie bola Horská záchranná služba požiadaná o pomoc pre 69 – ročného českého turistu, ktorý z dôvodu únavy a kŕčov nebol schopný zostupovať z Medziholia do Štefanovej. Záchranári HZS turistu po vyšetrení a poskytnutí pomoci  transportovali na nosidlách UT 2000 k Domu HZS do obce  Štefanová, kde bol taktiež odovzdaný vedúcej zájazdu.

Do tretice požiadal o pomoc aj 78 – ročný obyvateľ obce Terchová, ktorý sa nachádzal na tej istej trase a z dôvodu vyčerpania nemohol pokračovať v zostupe. Záchranármi HZS bol na mieste vyšetrený a následne nosidlami UT 2000 transportovaný do Štefanovej, odkiaľ bol prevezený terénnym vozidlom do obce Terchová.

Posledná žiadosť o pomoc prišla prostredníctvom tiesňovej linky 112 od turistu poľskej národnosti. Záchranárom HZS oznámil uviaznutie a zablúdenie svojej priateľky v oblasti Malého Rozsutca nad obcou Podhorskovia. Na základe nejasných informácií o polohe 42 – ročnej poľskej turistky sa rozbehla pátracia akcia. Viac ako tri hodiny sa prehľadávala celá oblasť Malého Rozsutca, keď kontaktovali záchranárov HZS z obce  Biela v Zázrivej, že žena sa vrátila do ubytovacieho zariadenia. Poľská turistka napriek neznalosti terénu postupovala ďalej, zašla do Osady pod Rozsutcom, ďalej do obce Terchová a napokon taxíkom do Zázrivej. Po zistení a overení skutočností bola pátracia akcia ukončená.

Na záchranných akciách a pátracej akcie sa zúčastnilo 9 profesionálnych záchranárov HZS s dvoma služobnými psami a dvaja dobrovoľní zmluvní záchranári HZS.