Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne Sneh a ľad - 1. stupeň

Stratení maďarskí turisti pod Ďumbierom

Vo večerných hodinách dňa 23.2.2013 prišla dvojica turistov z Maďarska na Hotel Srdiečko, kde  recepčnú požiadali o pomoc horskej služby pre dvoch kolegov, ktorí sa stratili v oblasti Ďumbiera.

Okrem SMS správy, ktorú dostali pred niekoľkými hodinami nemali so stratenými kolegami  žiadne spojenie, vedeli len, že sa nachádzajú v nejakej doline blízko potoka.  Hneď po nahlásení nezvestnosti  na Operačné stredisko tiesňového volania HZS bolo  požiadane o históriu lokalizácie mobilného telefónu nezvestných turistov.  S turistami   sa telefonicky nedalo spojiť, lebo boli v oblasti  ktorá nie je pokrytá GSM signálom. Záchranári zo  severnej aj južnej  strany  Nízkych Tatier  začali prehľadávať  oblasť  Ďumbiera a priľahlé doliny.  

Krátko po 22:30 hod. sa hľadaná dvojica ozvala svojim kolegom, že sú v poriadku na recepcii hotela v Liptovskom Jáne. Práve v tom čase už mali záchranári HZS aj správu od stálej služby PZ, že dvojica bola naposledy pred pár hodinami  lokalizovaná v oblasti Liptovského Jána. 

Turisti  okrem nedostatočného materiálno – technického vybavenia na podmienky, aké na hrebeni Nízkych Tatier prevládajú,  nedisponovali dostatočnými skúsenosťami  pohybu v teréne a spravili obrovskú chybu,  že sa rozdelili.