Bez výstrah

Strateného turistu našli, pomoci mu však už nebolo

 

Tri noci a tri dni intenzívne pátrali horskí záchranári po 59-ročnom holandskom turistovi.

V nočných hodinách dňa 7.8.2014 sa obrátila na záchranárov holandská turistka s prosbou o pomoc potom, čo sa jej manžel nevrátil z plánovanej túry na Jakubinú. Posledný telefonický kontakt mali spolu podvečer, kedy jej manžel oznámil, že zostupuje po zelenom chodníku cez Jakubinú do Račkovej doliny. Jeho pohyb potvrdila aj lokalizácia mobilného telefónu, ktorú vykonali príslušníci Policajného zboru (PZ) SR.

Do pátracej akcie bolo od skorých ranných hodín nasadených 40 profesionálnych a dobrovoľných záchranárov spolu s 8 záchranárskymi psami. Prehľadávaná bola oblasť Račkovej a Jamníckej doliny, ale aj hrebeň Otrhancov. V poobedňajších hodinách sa pri zlepšených poveternostných podmienkach nasadila do pátrania aj letecká technika. O spoluprácu boli požiadaní aj poľskí horskí záchranári TOPR-u, ktorí prehľadali poľskú stranu Hrubého vrchu za pomoci leteckej techniky a pozemnej skupiny záchranárov. V pátraní sa pokračovalo do večerných hodín, žiaľ bezvýsledne.

V sobotu pokračovalo v pátraní rovnaké množstvo záchranárov i psov, systematicky boli prehľadávané spadajúce žľaby z Otrhancov do Račkovej a Jamníckej doliny.

Keďže turistu nenašli, dnes ráno bola o súčinnosť požiadaná VZZS. Posádka vrtuľníka s dvoma horskými záchranármi na palube opätovne prešla vytipované lokality Otrhancov. V tom čase v teréne bolo ďalších 32 horských záchranárov so štyrmi záchranárskymi psami. Okolo poludnia našla pozemná skupina v kotli pod Jakubinou 59-ročného Holanďana, žiaľ bez známok života. Záchranári následne nabalili telo nebohého a za pomoci nosidiel transportovali do ústia Račkovej doliny, kde ho odovzdali hliadke PZ SR a pohrebnej službe. Turista počas búrky z nezistených príčin opustil turisticky značkovaný chodník a dostal sa do náročného kombinovaného skalnato-trávnatého terénu. Presnú príčinu úmrtia určí až súdna pitva.

Za posledných 10 rokov je to už tretia rozsiahla pátracia akcia v tejto oblasti, ktorá sa žiaľ tentokrát neskončila šťastne. Oveľa viac šťastia mal v roku 2006 vtedy 10-ročný britský chlapec, ktorého záchranári vrátili rodičom živého a zdravého.

Aj napriek tomu, že táto pátracia akcia sa skončila smutne, je potrebné vyzdvihnúť dobrú spoluprácu príslušníkov HZS s dobrovoľnými horskými záchranármi, poľskými kolegami z TOPRu, príslušníkmi PZ SR a posádkou VZZS.