Bez výstrah

Špecializovaný výcvik kynológov HZS v Poľsku

V dňoch 22.- 23.6. 2022 sa traja kynológovia HZS spoločne so svojimi služobnými psami a jeden dobrovoľný kynológ HaZZ, zúčastnili špecializovaného výcviku v Poľskom Wieprzi.

Cieľom výcviku bolo zvýšenie odbornej úrovne kynológov a psov, výmena tréningových metód, ako aj zmena stereotypu na novom simulátore zboreniska a rumoviska.

V prvý deň v prvej fáze tréningu prebiehala socializácia psov, tréning na špeciálne upravených prekážkach, ako aj vyhľadávanie osôb na bočnom trenažéri zboreniska a rumoviska. Zároveň kynológovia sledovali tréningový proces a metódy výcviku inštruktora Poľskej záchrannej skupiny. V druhej fáze tréningu, ktorá bola vo večerných hodinách, sa kynológovia HZS zúčastnili tzv. ,,hard-core‘‘  cvičenia, ktoré bolo zamerané na simulovanú záchrannú situáciu po výbuchu plynu továrne. Kynológovia mali v krátkom časovom limite vyhľadať nezvestné osoby s dôrazom na bezpečnosť, správne zvolenie taktiky nasadenia a práce na samotnom simulátore. Poľský inštruktor navodil situácie, ktoré zažíva na reálnych záchranných akciách, ktoré len v tomto roku dosiahli už číslo 10. Samotné vyhľadávanie sťažovali oheň, voľne sa pohybujúca mačka, potraviny rozsypané po simulátore, cudzí pes, rozhádzané detské hračky, ako aj zvuk plačúceho dieťaťa. Kynológovia náročnú úlohu zvládli na výbornú a vyhľadali všetky nezvestné osoby.

Druhý deň prebiehali motivačné tréningy, tréningy na špeciálne upravených trenažéroch, ako aj vyhľadávanie osôb, s dôrazom na správne označovanie a odmeňovanie psov. Kynológovia si v tento deň vymenili aj úlohy a vytvorili tréningový trenažér pre poľského inštruktora.

Aj touto cestou sa chceme poďakovať za vytvorenie výborných podmienok pre tréning, ako aj obohatenie sa o nové poznatky, ktoré posúvajú celú prácu kynológov na najvyššiu možnú úroveň.