Výstrahy: Búrky - 1. stupeň

Počasie v noci prinesie výraznú zmenu podmienok na horách

Vo všetkých slovenských pohoriach sme v predvianočnom období a v priebehu rána na Štedrý deň zaznamenali bohatú snehovú nádielku. Výraznú zmenu v podobe citeľného oteplenia priniesli posledné dva dni tohoročných vianočných sviatkov (najmä včera a dnes) vo všetkých horstvách, a to aj v najvyšších polohách.

Snehová pokrývka sa premočila a sadla. Lavínová situácia sa postupne stabilizovala. V priebehu noci z utorka (26. 12.) do stredy (27.12.) očakávame prísun vyššieho tlaku vzduchu, ktorý prinesie ochladenie a pekné jasné počasie. Zmena bude sprevádzaná silným vetrom, ktorý začne ustávať v stredu až okolo poludnia. To výrazne zmení podmienky v našich horách. V pásme lesa sa očakáva výskyt kôry, no na hrebeňoch a vyššie položených svahoch sa vytvorí silná ľadová vrstva. Je veľký predpoklad, že nastanú podmienky, ktoré nebudú odpúšťať žiadne chyby.

ilustračný záber ľadovej vrstvy na vyššie položených svahoch, zdroj: archív Horskej záchrannej služby

Pohyb v takomto teréne si vyžaduje adekvátnu výzbroj (stúpacie železá a čakan) a skúsenosti (napríklad zamedziť zakopnutiu na stúpacích železách).

Veľmi obdobné podmienky si vyžiadali v našich horách veľa obetí na konci roka 2015. Poučme sa preto z chýb a nepodceňujme situáciu.