Výstrahy: Sneh a ľad - 1. stupeň

Pátranie po zablúdenom skialpinistovi pod Pilskom

V podvečerných hodinách dňa 3. 2. 2023 boli záchranári HZS požiadaní o pomoc pre poľského skialpinistu, ktorý sa stratil pod Pilskom. Bolo pravdepodobné, že mohol prejsť aj na slovenskú stranu, odkiaľ sa už nedokázal vrátiť. Záchranári HZS  z Oblastného strediska Západné Tatry pátrali v lokalite Bystrej doliny, a to aj za pomoci snežných skútrov a terénnej štvorkolky. O tretej hodine nadránom bol zablúdený muž nájdený poľskými záchranármi na slovensko-poľskej hranici. Bol bez zranení a v sprievode záchranárov zišiel do údolia.

Počas záchrannej akcie zablúdený skialpinista odmietol pomoc horských záchranárov, keďže nebol poistený na zásah v horách. Vzhľadom na pretrvávajúce nepriaznivé podmienky, prognózu počasia, slabo nabitý mobilný telefón nezvestného muža (zostávajúcich 7%) a vyhodnotenie situácie, že oznamovateľ je ohrozený na zdraví alebo živote, pokračovali záchranári v pátraní aj ďalej.

Horská záchranná služba apeluje na návštevníkov horských oblastí, aby dodržiavali upozornenia a pokyny HZS. Pri odchode z domu do hôr dbajte na dobre nabitý mobilný telefón, prípadne si so sebou vezmite powerbanku, ktorá môže byť v nepriaznivom počasí veľmi užitočná. Sledujte aktuálny vývoj počasia a výstrahy na www.hzs.sk alebo aj na www.laviny.sk!