Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne

Pátranie po poľskom turistovi s tragickým koncom

Dňa 21.09.2020 presne o polnoci bola na tiesňovú linku HZS „18300“ prostredníctvom poľských kolegov z TOPR nahlásená nezvestnosť 39 – ročného poľského turistu. Muž ešte okolo  17-tej hodiny kontaktoval svojich kamarátov s tým, že smeruje do Kohútika. Po tomto telefonáte sa s ním už nebolo možné spojiť, aj keď telefón mu stále zvonil. Kamaráti ho čakali na Lysej Poľane odkiaľ mali všetci spoločne odísť. Keďže do polnoci tam nedošiel, požiadali o pomoc HZS. Okamžite bola vykonaná lokalizácia jeho telefónu cez Stálu službu Prezídia PZ SR, no telefón sa lokalizovať nepodarilo. O súčinnosť bola požiadaná Letka Ministerstva vnútra SR. V skorých ranných hodinách však nemohla pre hmlu vzlietnuť. Z tohto dôvodu bola požiadaná o technický zásah posádka VZZS z Popradu, ktorá z heliportu v Starom Smokovci vyzdvihla na palubu dvoch záchranárov HZS. Zo vzduchu prepátravali oblasť, kde sa podľa posledných informácii muž nachádzal, ako aj priľahlé miesta. Následne boli horskí záchranári vysadení v Sedle Váha a pokračovali v pozemnom pátraní. Po vylepšení poveternostných podmienok priletel aj vrtuľník Letky Ministerstva vnútra SR a vyviezol ďalších záchranárov HZS so psom. Pokračovalo sa aj v pátraní zo vzduchu. Pozemná pátracia skupina krátko pred poludním objavila pod stenou Ťažkého štítu telo hľadaného poľského turistu, žiaľ, už bez známok života. Pri páde skalným terénom, pravdepodobne z oblasti Štrbiny pod Ťažkým štítom, utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Po vyprostení z ťažko prístupného terénu boli telesné pozostatky vrtuľníkom Letky MV SR transportované na Lysú Poľanu a odovzdané príslušníkom Polície SR.

Tento rok je to už 7. smrteľná nehoda poľských občanov v horolezeckom teréne, ktorá si vyžiadala už 8. obeť. Až na jeden smrteľný pád  dvojice poľských horolezcov pod Ušatou vežou, všetky smrteľné nehody mali spoločného menovateľa – všetci turisti sa pohybovali mimo značeného turistického chodníka, v horolezeckom teréne a boli na túre sami.

Horská záchranná služby vzhľadom na narastajúci počet úrazov a smrteľných nehôd vyzýva všetkých návštevníkov, aby nepodceňovali vysokohorský terén, nepohybovali sa mimo značených turistických chodníkov a dodržiavali pokyny a odporúčania HZS.