Výstrahy: Sneh a ľad - 1. stupeň

Pätica poľských horolezcov uviazla na „Martinovke“

V neskorých popoludňajších hodinách dňa 14.10.2023 kontaktovali tiesňovú linku HZS prostredníctvom poľských záchranárov TOPR piati poľskí horolezci, ktorí vystupovali Martinovou cestou na Gerlachovský štít a uviazli za Lavínovým štítom. O technický zásah bola požiadaná posádka VZZS z Popradu. Z heliportu v Starom Smokovci boli vyzdvihnutí dvaja záchranári HZS a následne vysadení na hrebeni v blízkosti horolezcov. Na mieste sa  už nachádzali len traja zo skupiny. Dvaja do ich príchodu začali zostupovať niektorým zo žľabov spadajúcich do Velickej doliny a pri telefonickom kontakte odmietli pomoc. Horskí záchranári trojicu uviaznutých pripravili na evakuáciu z hrebeňa pomocou leteckej techniky. Tú sa však pre silný nárazový vietor nepodarilo uskutočniť a vrtuľník sa musel vrátiť na základňu. Záchranári HZS s dvojicou žien a jedným mužom, za istenia na krátkom lane, vystúpili na Zadný Gerlach, zostúpili do Tetmajerového sedla a začali zostupovať „Gipsyho ferattou“ do Velickej doliny.

Počas prebiehajúcej záchrannej akcie, už po zotmení, kontaktovala tiesňovú linku dvojica horolezcov – muž a žena, ktorí samostatne zostupovali do doliny.  Počas zostupu sa dostali nad skalný prah, odkiaľ už neboli schopní pokračovať ďalej. Záchranári, ktorí zostupovali s ich spolulezcami, zišli s nimi do doliny, kde ich už čakali kolegovia, ktorí im šli naproti od Sliezskeho domu. Horolezcov im odovzdali a vrátili sa pre uviaznutú dvojicu. Vzhľadom na komplikovaný terén, v ktorom sa dvojica nachádzala, museli záchranári opäť vystúpiť na hrebeň a odtiaľ postupovať k dvojici. Poľských horolezcov medzitým navigovali vo výstupe žľabom.  Po dosiahnutí horolezcov, za istenia lanovou technikou a za nepriaznivých poveternostných podmienok – vietor a dážď a sneženie, pokračovali s nimi cez Zadný Gerlach a Tetmajerové sedlo. Odtiaľ „Gipsyho ferattou“ zostúpili do Velickej doliny. Ďalej spoločne pokračovali k Sliezskemu domu, odkiaľ boli terénnym vozidlom zvezení do Starého Smokovca. Záchranná akcia bo ukončená až v skorých ranných hodinách.

Touto cestou chceme apelovať na všetkých návštevníkov hôr, aby si túry dôsledne naplánovali a brali zreteľ na skoré stmievania a hlavne na svoje schopnosti a skúsenosti.