Výstrahy: Búrky - 1. stupeň Sneh a ľad - 1. stupeň

Päť záchranných akcií vo Vysokých Tatrách

Dňa 9.9.2023 bola HZS predpoludním požiadaná o pomoc pre poľského horolezca, ktorého v oblasti pravého Puškaša na Kežmarskom štíte zasiahli padajúce skaly, pričom mu spôsobili poranenie hlavy a zlomeninu nohy. O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS z Popradu, ktorá na palubu zobrala 2 horských záchranárov zo Starého Smokovca a leteli na miesto nešťastia. Lekárka VZZS aj s jedným zo záchranárov HZS boli pri medzipristátí vysadení na Skalnatom plese. Posádka vrtuľníka s druhým horským záchranárom tak postupne evakuovala zraneného horolezca aj s jeho spolulezcom. Zraneného horolezca si po medzipristátí na Skalnatom plese prevzala do starostlivosti lekárka VZZS a následne bol pacient letecky transportovaný do nemocnice v Poprade.
Krátko popoludní bolo HZS nahlásené zrútenie paraglajdistu v obci Nová Lesná v oblasti lyžiarskeho vleku Kontrička, náhodným svedkom. Na miesto bol okamžite vyslaný psovod HZS aj so záchranárskym psom a záchranár HZS na elektrobicykli, súbežne s posádkou HaZZ zo starého Smokovca. Na miesto pravdepodobného zrútenia sa rovnako presúvali aj piloti špeciálnych pátracích dronov HZS. Krátko po príchode záchranárov na miesto bolo zistené, že objekt, ktorý svedok videl neboj padák paraglajdistu, ale väčší héliový balón. Po podrobnom prieskume miesta, záchranári zistili, že sa nejedná o zrútenie paraglidistu ani inú leteckú nehodu a záchranná činnosť bola preto ukončená.
Rovnako popoludní bola požiadaná HZS o pomoc pre českú turistku, ktorá v Priečnom sedle utrpela pád dlhý približne 20 metrov, pričom si spôsobila poranenia hlavy a chrbtice. Súbežne so žiadosťou o pomoc v Priečnom sedle obdržala HZS aj druhú žiadosť o pomoc pre 55 ročného českého turistu, ktorý si na TZCH smerujúcom na Zamkovského chatu, spôsobil pádom poranenie hlavy a ruky. O súčinnosť bola požiadaná VZZS z Popradu, ktorá na palubu vzala horského záchranára a smerovali k pacientom v núdzi. Lekárka VZZS bola vysadená pri 55 ročnom českom turistovi, smerujúcom na Zamkovského chatu a záchranár HZS pokračoval s posádkou vrtuľníka do Priečneho sedla. Záchranár HZS bol na miesto vysadený pomocou palubného navijaku. Po vyšetrení a poskytnutí urgentnej zdravotnej starostlivosti boli záchranár aj lekárka postupne z terénu so zranenými evakuovaní na heliport v Starom Smokovci, odkiaľ boli pacienti letecky transportovaní do nemocnice v Poprade.
V podvečerných hodinách kontaktoval HZS so žiadosťou o pomoc 56- ročný český turista, ktorý si pri zostupe Batizovskou próbou poranil bedrový kĺb pričom na Sliezskom dome už pre bolesti nebol schopný pokračovať ďalej. Záchranári HZS mu vyrazili na pomoc a po vyšetrení a transportovaní terénnym vozidlom HZS do Tatranskej Polianky už pokračoval na ďalšie vyšetrenia samostatne.