Výstrahy: Búrky - 1. stupeň Sneh a ľad - 1. stupeň

Obrovskou tragédiou skončila nočná záchranná akcia

Dňa 07.09.2016 krátko po 20:00 hod. boli záchranári HZS požiadaní KOS ZZS o súčinnosť v rámci IZS pri zásahu v CHKO Poľana. Došlo tam k pádu turistu z brala. Po cca 30 metrovom páde bol v bezvedomí, no počas telefonátu sa začínal postupne preberať. Všetky zasahujúce zložky sa stretli v centre obce Strelníky, kde ich čakal starosta obce, ktorý záchranárom pomohol s lokalizáciou miesta úrazu. Záchranári HZS, HaZZ a ZZS sa k postihnutému dostali na terénnej technike. Po vyšetrení a poskytnutí prvej pomoci bol záchranármi transportovaný spod brala k lekárke VZZS a po ošetrení nabalený do nosidiel a naložený na palubu privolaného vrtuľníka VZZS. Krátko po vzlete záchranári počuli 2 rany, akoby výbuchy. Okamžite bola tato skutočnosť oznámená na Dispečing VZZS v Poprade a príslušné tiesňové linky. Nikomu sa nedarilo spojiť s posádkou a vrtuľník nebolo možno vidieť ani na radaroch.

Okamžite sa rozbehla pátracia akcia, do ktorej boli nasadení záchranári a psovodi HZS, príslušníci HaZZ , Polície SR, Letecký útvar MV SR, Armáda Slovenskej republiky a iné zložky. Posádka Letky MV SR vykonala rekognoskačný let a pomocou termovízie lokalizovala miesto, kde sa vrtuľník mohol nachádzať. Zasahujúci záchranári a psovodi následne prehľadávali vyznačenú oblasť. Havarovaný vrtuľník sa podarilo nadránom objaviť psovodom HZS, žiaľ trojčlennej posádke a pacientovi už nebolo možné pomôcť.

Záchranári HZS vyjadrujú najhlbšiu sústrasť rodinám, kolegom, kamarátom zosnulých záchranárov a zachraňovaného turistu. Je to ďalšia hrozná tragédia, ktorá sa odohrala pri záchrane života a hlboko zasiahla naše srdcia. Česť ich pamiatke!