Výstrahy: Búrky - 1. stupeň

O svojej plánovanej trase vždy radšej niekomu povedzte

Leto sa preklopilo do druhej polovice, turistické chodníky takmer vo všetkých horských lokalitách Slovenska praskajú vo švíkoch. Aj napriek tomu, že aktuálne sa všade pohybuje veľa turistov vyzýva Horská záchranná služba každého, kto sa rozhodne z akéhokoľvek dôvodu vyraziť na túru a do prírody sám, aby o svojich plánoch informoval rodinu, či priateľov. V prípade, že sa bude pohybovať terénom, v ktorom chýba pokrytie mobilnými operátormi, je vhodné vopred im oznámiť predpokladaný návrat z túry. Svojim zodpovedným konaním dokáže predísť zbytočnému zásahu horských záchranárov. Pátranie po nezvestnom turistovi, ktorý len pozabudne rodine oznámiť, že je v bezpečí, stojí záchranárov čas, ktorý môže byť potrebný pri poskytovaní pomoci inému človeku v núdzi. Či už sa jedná o menej náročnú túru, alebo o pohyb vo vysokohorskom teréne, je vždy vhodné vyraziť aspoň vo dvojici. V prípade poranenia je jednoduchšie privolať pomoc. Ak sa jedná o niekoľkodňový prechod, je vhodné informovať o svojich plánoch, predpokladaných miestach nocľahu.

Predpoveď počasia nie je pre všetky časti nášho územia počas nadchádzajúceho víkendu ideálna. Horská záchranná služba pripomína turistom, že v letnom období je zvýšená búrková činnosť. V prípade zhoršenia počasia by mali zvážiť terén, ktorým sa chcú pohybovať. Počas búrok nie je vhodné pohybovať sa exponovaným terénom a po otvorených priestranstvách, ani prechádzať po hrebeňoch hôr. Po daždi je terén často blatistý, mokrý a hrozí pošmyknutie.

Pre zvýšenie komfortu a vlastnej bezpečnosti je k dispozícii aj bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby, ktorá umožňuje rýchlo a jednoducho privolať pomoc, tiež si naplánovať trasu a získať informácie o výstrahách a počasí. Pred túrou a pohybom v horskom teréne odporúčame nezabúdať na vhodné poistenie.

Horská záchranná služba želá všetkým turistom a návštevníkom hôr na celom území Slovenska príjemný blížiaci sa víkend a najmä bezpečný návrat. Nezabúdajme, že túra končí nie na vrchole štítov a hôr, ale až bezpečným návratom domov.