Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne Silný vietor - 1. stupeň

Náročný deň záchranárov na lyžiarskych tratiach

Počas dnešného dňa záchranári HZS vo všetkých horských oblastiach zasahovali takmer pri štyroch desiatkach lyžiarskych úrazov. Jednalo sa prevažne o zranenia končatín po páde na zjazdovke, ale vo veľkej miere aj po zrážkach lyžiarov, no tiež o vážnejšie poranenia chrbtice, či úrazy hlavy. V troch prípadoch bol potrebný zásah leteckých záchranárov, pri úrazoch neplnoletých lyžiarov.
V dopoludňajších hodinách došlo na lyžiarskom svahu medzi Konským Grúňom a Rovnou Hoľou pod Chopkom k stretu dvojice spolužiakov z lyžiarskeho výcviku, pri ktorom 13 – ročné dievča utrpelo poranenie v oblasti bedrového kĺbu. Záchranári HZS po príchode na miesto dievča vyšetrili, poskytli jej neodkladné zdravotné ošetrenie, zaistili intravenózny vstup a po zafixovaní ju na kanadských saniach transportovali na Priehybu, kde pristál vrtuľník VZZS. Zranená bola po odovzdaní posádke leteckých záchranárov na palube vrtuľníka transportovaná do nemocnice v Banskej Bystrici.
Žilinská posádka VZZS bola krátko pred poludním privolaná záchranármi HZS slúžiacimi v lyžiarskom stredisku v Oščadnici k úrazu 9 – ročného slovenského lyžiara, ktorý pri páde na lyžiach utrpel pravdepodobne úraz chrbtice. Horskí záchranári chlapca po vyšetrení a poskytnutí prvej pomoci transportovali na vrch Dedovky, kde pristál záchranársky vrtuľník. Po prevzatí lekárom VZZS bol malý lyžiar letecky transportovaný do nemocnice v Žiline.
Do tretice bola VZZS požiadaná o súčinnosť pri úraze 16 – ročného slovenského lyžiara v Jasnej. Ten po prechode skokom v Snowparku na Brhliskách zostal po dopade ležať v bezvedomí na zemi. Našťastie uňho boli zachované vitálne funkcie. Záchranári HZS chlapca vyšetrili, napojili na AED, z dôvodu monitorovania životných funkcií. Počas poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti sa lyžiar prebral a začal komunikovať so záchranármi. Pacienta si následne prevzala posádka VZZS z Banskej Bystrice, ktorá ho následne s podozrením na vnútorné poranenia transportovala do banskobystrickej nemocnice.
Vzhľadom na stúpajúci počet úrazov zapríčinených zrážkou lyžiarov či snowboardistov opätovne apelujeme na návštevníkov lyžiarskych stredísk, aby boli vo zvýšenej miere ohľaduplní a plne rešpektovali pravidlá správania sa na lyžiarskej trati, tzv. Biely kódex. Navyše osoba, ktorá zapríčiní nehodu na lyžiarskej trati a z miesta nehody ujde bez ohľadu na následky, ktoré svojou agresívnou jazdou spôsobila, môže byť z právneho hľadiska stíhaná za neposkytnutie prvej pomoci, nehovoriac o morálnej rovine takéhoto konania.