Výstrahy: Sneh a ľad - 1. stupeň

Najnebezpečnejší týždeň roka

Horská záchranná služba upozorňuje, že sa v horách blíži jeden z najnebezpečnejších týždňov roka. V uplynulých dňoch napadlo v niektorých horských oblastiach viac ako 100 – 150 cm snehu, čo spôsobilo veľké lavínové nebezpečenstvo4. stupeň. Následne sa pridal silný vietor s rýchlosťou do 150 km/h. Vplyvom silného vetra sa premiestnilo veľké množstvo snehu. Vytvorili sa vankúše, preveje a dosky z vetrom previateho snehu. V horách očakávame veľké a stredne veľké lavíny, ktoré sa môžu uvoľniť samovoľne, alebo len pri malom dodatočnom zaťažení. Nebezpečné budú rovnako aj miesta, kde sa lavíny bežne nevyskytujú, alebo neočakávajú, napríklad v strmých lesných porastoch. Veľký problém môžu spôsobiť aj malé lavíny s krátkou dráhou, končiace v terénnych pascách.  V ďalších dňoch sneženie aj vietor postupne utíchne.

Z dlhodobej štatistiky vieme, že najviac nešťastí v horách nastáva v prvých dňoch po veľkom snežení! Z predpovede počasia na nastávajúci týždeň vyplýva, že presne takáto situácia môže nastať od pondelka, kedy sa dá očakávať príchod studeného frontu.  V nočných hodinách klesnú teploty až na -20°C a cez deň za slnečného žiarenia na -7°C. Nasledujúci týždeň teda môžeme očakávať slnečné počasie, ktoré bude lákať ľudí do hôr.

Aktivity v horách bude komplikovať aj veľké množstvo snehu, v ktorom je náročné pohybovať sa bez lyží alebo snežníc, a to aj na krátku vzdialenosť. Brodenie sa v hlbokom snehu dokáže vyčerpať sily človeka za pár desiatok minút. Nezabudnite povinnú lavínovú výbavu, lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú sondu a lopatu, lekárničku a nabitý mobilný telefón s číslami na záchranné zložky. V prípade potreby môžete využiť na privolanie pomoci aj aplikáciu Horskej záchrannej služby.

Otvorené zjazdové trate sú bezpečné, ale dôrazne neodporúčame opúšťať ich a skúšať lyžovať vo voľnom teréne. Mnohé lyžiarske strediská majú v mapách tzv. freeridové zóny, do ktorých zásadne neodporúčame akýkoľvek vstup.