Výstrahy: Búrky - 1. stupeň Sneh a ľad - 1. stupeň

Na čo by cyklisti mali dávať pozor v týchto dňoch

Vrcholiace leto nám v týchto dňoch doprialo krásne letné počasie. Tieto ideálne podmienky motivujú stále viac dovolenkárov na cyklistiku. Horské oblasti u nás ponúkajú kilometre cyklotrás a cyklochodníkov po spevnených povrchoch, lesných cestičkách ale i v teréne vhodnom na horskú cyklistiku. Cyklisti si môžu vybrať jednoduché trasy vhodné aj pre deti, ale i náročné pre skúsených. Na Slovensku máme aj jedinečnú možnosť absolvovať cyklo trasu v prielome rieky Dunajca na území Pieninského národného parku.

Na niektorých cyklo trasách sa ale práve v tomto dovolenkovom období stretáva veľké množstvo ľudí a nielen dospelých, detí, seniorov, ale aj organizovaných skupín. Často sa nejedná len o cyklo trasu, ale súčasne je ten istý chodník určený aj peším turistom a v prípade potreby zásahu Horskej záchrannej služby, sú tieto trasy jediný prístup ku zranenému pre záchranné vozidlo. Záchranné vozidlo HZS je jasne označené a ak je to potrebné, môže mať zapnuté aj výstražné zvukové a svetelné signály.

Cyklo chodník v Prielome Dunajca, Pieniny

Horská záchranná služba dôrazne žiada najmä cyklistov, aby jazdili ohľaduplne k ostatným osobám. V prípade prejazdu záchranného vozidla aby uvoľnili trasu a umožnili tým jeho prejazd bez ťažkostí. Ďalej upozorňujeme, aby cyklisti dbali o vlastnú bezpečnosť a zdravie: nosili prilbu, zostupovali z bicykla na úsekoch nato určených, prípadne mimo cyklo chodníka a prispôsobili rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, s ohľadom k ostatným osobám.

Vychutnajme si ešte posledné týždne leta. Buďme k sebe ohľaduplní a tolerantní. A myslime nato, že záchranné vozidlo sa k zranenému potrebuje dostať čo možno najrýchlejšie, môžete ním byť i Vy alebo Vaši blízki.