Výstrahy: Sneh a ľad - 1. stupeň

Minister vnútra SR odovzdal novú budovu HZS horským záchranárom

Minister vnútra SR Roman Mikulec dnes (piatok 27. 8. 2021)v obci Bystrá slávnostne odovzdal do používania novostavbu Domu HZS Nízke Tatry – juh riaditeľovi Horskej záchrannej služby (HZS) Jozefovi Janigovi a horským záchranárom z oblasti Nízkych Tatier. Ministerstvo vnútra SR sa v rámci svojej činnosti zameriava aj na vytváranie kvalitných materiálnych podmienok pre zázemie horských záchranárov, ktoré zodpovedajú súčasným požiadavkám.

Od vzniku HZS v roku 2003 pôsobili záchranári HZS z Nízkych Tatier – juh spolu so Školiacim strediskom v prenajatých priestoroch na Táloch. V roku 2008 sa presťahovali opäť do prenajatých priestorov bývalého penziónu v Bystrej. Z dlhodobého hľadiska tieto priestory nevyhovovali či už z pohľadu kvalitného zázemia, či samotných priestorov v rámci modernizácie vozového parku, techniky, ako aj uskladnenia záchranárskeho a zdravotníckeho materiálu.  Rezort vnútra preto pristúpil k vytvoreniu kvalitného zázemia pre horských záchranárov. „Naši horskí záchranári sú denne vystavovaní množstvu náročných situácií. Pri zásahoch a záchrane ľudských životov nasadzujú v ťažkých nedostupných terénoch svoje životy, preto sme povinní im vytvoriť vhodné a kvalitné podmienky pre ich prácu,“ zdôraznil minister vnútra SR R. Mikulec

Trojpodlažná novostavba Domu HZS Nízke Tatry – juh svojím účelom spĺňa všetko, čo záchranári HZS k svojmu zázemiu potrebujú – od garážovania záchranných vozidiel a skútrov, cez miesto na uskladnenie potrebného zdravotníckeho a záchranárskeho materiálu, techniky,  šatne, izby pre členov HZS aj pohotovostné izby pre dobrovoľných záchranárov HZS, priestory pre kancelárie a školiacu miestnosť. Súčasťou objektu sú koterce pre služobné psy horských záchranárov. Veľkým prínosom je cvičná horolezecká stena, ktorá sa nachádza v interiéri budovy. Plusom je tiež strategické umiestnenie stavby v centre obce Bystrá, na križovatke trás na Čertovicu, Chopok a Ďumbier, či južnú časť Nízkych Tatier.