Bez výstrah lavínové nebezpečenstvo Malé

Memoriál Vlada Tatarku a Petra Šperku 2024

V sobotu 23. marca sa vo Vysokých Tatrách konal 21. ročník memoriálu Vlada Tatarku a Petra Šperku. Medzinárodných pretekov profesionálnych a dobrovoľných horských záchranárov sa zúčastnilo 38 dvojíc, z toho dve do cieľa nedorazili.

Foto: Matej Rumanský

Pretekári boli podľa veku rozdelení podľa súčtu veku do troch kategórií – do 80, nad 80 a nad 100 rokov. Trať pretekov tvorili tri rôzne etapy – kros (výstup na skialpinistických pásoch a následný zjazd), lezenie (v ľade a v skale) a slalom, v ktorom bola dvojica naviazaná lanom. Tak ako v minulom roku, okrem slovenských horských záchranárov sa zúčastnili tiež pretekári z Čiech a Poľska.

Súčasťou etáp bolo tiež lezenie v ľade…
Foto: Matej Rumanský
…a v skale
Foto: Matej Rumanský

Celkovými víťazmi pretekov sa stali Ján Korenko a Milan Madaj, príslušníci Horskej záchrannej služby vo Vysokých a Západných Tatrách. Tí sú zároveň víťazmi svojej vekovej kategórie nad 100 rokov.

Martin Bešinský a Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie HZS
Foto: Matej Rumanský

„Počas pretekov sa pohybujeme v teréne, je preto potrebné prispôsobiť sa aktuálnym podmienkam, či už poveternostným alebo snehovým. To isté sa vlastne deje aj pri našich záchranných akciách, kedy vyrážame niekedy na tie isté miesta, len v inom čase a podmienky pri zásahu môžu byť veľmi rozdielne,“ hovorí o charaktere trasy Ján Korenko, jeden z víťazov. S Horskou záchrannou službou je previazaný viac ako dve dekády, sedem rokov bol dobrovoľným záchranárom a od roku 2010 pôsobí na oblasti vo Vysokých Tatrách ako profesionál. „Nie je ľahká úloha organizátorov memoriál pripraviť,“ uznanlivo hovorí na adresu silného tímu, ktorý za prípravou stojí. Memoriál Vlada Tatarku a Petra Šperku totiž je pretekom horských záchranných služieb, ale tá naša sa na ňom organizačne podieľa len do určitej miery. Bez veľkej skupiny dobrovoľníkov by realizácia nebola možná.

Milan Madaj a Ján Korenko, víťazi pretekov
Foto: Matej Rumanský

Všetkým zúčastneným ďakujeme, taktiež organizátorom za veľmi profesionálnu prípravu a víťazom gratulujeme.

Výsledky pretekov:

  1. miesto: Ján Korenko, Milan Madaj
  2. miesto: Tomáš Kúcik, Matej Mrázik
  3. miesto: Lukáš Gallo, Branislav Porubčanský

Kompletné výsledky pretekov všetkých vekových kategórií a jednotlivých etáp:

23.03.2024 | Vysoké Tatry – Memoriál Vlada Tatarku a Petra Šperku (pretekaj.sk)

Text: Oľga Krajčiová