Bez výstrah

Lezecký maratón Horskej záchrannej služby v Demänovskej doline

Pri príležitosti dvadsiateho výročia vzniku Horskej záchrannej služby v pôsobnosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky sa 26.mája 2023 konal v Demänovskej doline lezecký maratón. Tridsaťtri dvojíc pretekárov bolo rozdelených do troch kategórií podľa súčtu ich veku. Šesťdesiatšesť profesionálnych a aj dobrovoľných horských záchranárov – čo bola jediná podmienka účasti – malo k dispozícii až 89 ciest v lezeckej lokalite Machnatô. Cieľom bolo vyliezť čo najviac a čo najťažšie z nich.

Maratónu sa okrem slovenských lezcov zúčastnili tiež záchranári z poľských zložiek TOPR a GOPR a českí horskí záchranári. Výkon každého z nich bol bodovo ohodnotený, a tak bolo určené výsledné poradie.

Víťazmi 1.kategórie do 80 rokov sa stala dvojica Juraj Laštík a Jozef Červeň (OS Malá Fatra), v 2. kategórii od 80 do 100 rokov sa najlepšie umiestnili Ján Šuster a Miroslav Pôbiš (OS Vysoké Tatry) a 3. kategórii nad 100 rokov sa na najvyšší stupienok víťazov postavila dvojica zastupujúca horských záchranárov z Čiech, David Savický a Pavel Horký. Vyhlásenie výsledkov sa konalo pred novou budovou Horskej záchrannej služby na Lúčkach v Demänovskej doline, ktorá sa už čoskoro stane zázemím záchranárov z Nízkych Tatier, keď vyrážajú do terénu pomáhať a zachraňovať.

Maratón bol nielen preverením lezeckých schopností, ale tiež stretnutím členov horských služieb, ktorí si často pomáhajú. Celodenné športové podujatie utužilo dobré pracovné a aj priateľské vzťahy, preto by Horská záchranná služba rada vytvorila tradíciu a v myšlienke spoločného maratónu v lezení po skale pokračovala i v ďalších rokoch.