Bez výstrah

Horskí záchranári z Malej Fatry zasahovali súbežne na troch záchranných akciách

Dňa 11. 3. 2023 prijali záchranári HZS z Oblastného strediska Malá Fatra žiadosť o pomoc v troch prípadoch.

V prvom prípade prišla žiadosť o pomoc od svedka, ktorý videl spadnúť turistu s odtrhnutým prevejom z hrebeňa medzi Malým Kriváňom a Sedlom Priehyb na severnú stranu. Spadnutému mužovi sa po celý čas nedalo dovolať, preto na miesto udalosti okamžite odišli záchranári HZS. Skupina v zložení dvaja profesionálni záchranári HZS odišla z Vrátnej do Sučian, kde sa k nim pripojili štyria dobrovoľní záchranári HZS a spoločne za pomoci snežného skútra a  lyží postupovali na hrebeň. Na hrebeni sa stretli s oznamovateľom, ktorí ich nasmeroval na miesto nehody. Tu však horskí záchranári nikoho nenašli a mobilný telefón spadnutého turistu bol stále nedostupný. Lokalitu v zlom počasí a silnejúcom vetre prehľadávali niekoľko hodín, no muža nenašli.

Český turista, ktorý absolvoval túru na snežniciach, bol po páde s odtrhnutým prevejom bez zranení. Začal zostupovať do údolia a podarilo sa mu dôjsť až do obce Belá, odkiaľ dal vedieť, že je v poriadku a až vtedy horskí záchranári ukončili pátranie. So svedkom nehody následne dobrovoľní záchranári HZS zostúpili do Sučian.

Počas prvej záchrannej akcie prišla druhá žiadosť o pomoc, kedy taktiež  z hrebeňa pod Malým Kriváňom spadla smerom na severnú stranu 44 – ročná turistka z Česka. Po páde nebola zranená, ale pre zlé poveternostné podmienky a zlú viditeľnosť sa obávala ďalšieho postupu. Záchranárom HZS poskytla GPS súradnice svojej pozície, na základe ktorých ju odišli hľadať záchranári HZS, ktorí sa odpojili od skupiny hľadajúcej spadnutého turistu s odtrhnutým prevejom. Vzhľadom na dlhú časovú dostupnosť záchranárov v stále sa zhoršujúcom počasí sa napokon turistka rozhodla pokračovať najkratšou zostupovou trasou do údolia a situáciu zvládla samostatne ešte pred príchodom horských záchranárov na miesto jej pádu.  Prostredníctvom Operačného strediska tiesňového volania HZS následne informovala, že sa jej podarilo dostať do bezpečia a pomoc už nepotrebuje. Turistka tvorila skupinu s ďalšími troma osobami, ktoré ostali na hrebeni. Aj týchto turistov záchranári HZS stretli a sprevádzali ich do bezpečia spoločne s prvým oznamovateľom nehody až do Sučian, odkiaľ boli všetci štyria transportovaní do Terchovej.

Do tretice prijali záchranári HZS žiadosť o pomoc z Chlebu pre dvojicu českých skialpinistov (muž a žena). Dvojica sa chcela z Chlebu dostať na Chatu pod Chlebom, no pre silný nárazový vietor a takmer nulovú viditeľnosť boli nútení vrátiť sa, čo ženu značne vyčerpalo. Pred nepriaznivým počasím sa do príchodu horských záchranárov ukryli v bývalej hornej stanici vleku. Záchranári HZS, ktorí odišli do terénu, sa do Snilovského sedla vyviezli pomocou mimoriadne spustenej lanovky. Po príchode na miesto udalosti ženu vyšetrili, zateplili a poskytli jej neodkladnú prvú pomoc, muž ošetrenie a pomoc záchranárov nepotreboval. Po poskytnutí pomoci zahájili transport skialpinistky späť ku kabínkovej lanovke. Dvojica bola následne za pomoci lanovej dráhy v sprievode horských záchranárov dopravená do Vrátnej, odkiaľ už na vlastnú žiadosť pokračovali muž a žena samostatne.

HZS touto cestou ďakuje prevádzkovateľovi strediska za mimoriadne spustenie lanovky.