Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne Sneh a ľad - 1. stupeň

Horolezec neprežil pád v stene Tupej

 

V neskorých večerných hodinách dňa 7.3.2015 boli záchranári HZS požiadaní prostredníctvom tiesňovej linky „18300″ o pomoc. Dvojica českých horolezcov liezla v Zlomiskovej doline prostredným pilierom na Tupú. Približne 150 metrov pod vrcholom, v ľahšom horolezeckom teréne sa dvojica rozhodla postupovať samostatne a neistiť sa.

Prvý horolezec dosiahol vrchol Tupej približne okolo šiestej hodiny večer. Jeho kolega ani po dlhšom čakaní na vrchol nedorazil. Keďže sa mu nepodarilo nadviazať s kolegom ani vizuálny kontakt, tak zostúpil na Popradské pleso, odkiaľ požiadal záchranárov HZS o pomoc.

Štvorica záchranárov spolu so služobným psom vyrazila na miesto okamžite. V okolí nástupu na prostredný pilier bol za pomoci služobného psa vytipovaný žlab, v ktorom našli záchranári žiaľ už len telo 52-ročného horolezca, ktorý pádom spod vrcholu utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Následne boli telesné pozostatky horolezca prevezené za pomoci transportných prostriedkov do Starého Smokovca, kde boli odovzdané príslušníkom Policajného zboru SR a pohrebnej službe.

Tupá z Google.JPG