Výstrahy: Sneh a ľad - 1. stupeň

Extrémne náročný deň horských záchranárov

Horskí záchranári dňa 10.9.2023 zaznamenali extrémne náročný deň. Len vo Vysokých Tatrách boli permanentne v záchrannej akciách, ktoré sa prelínali. Začalo to pádom poľského paraglajdistu, ktorý z nezistených príčin nekontrolovateľne spadol z výšky na zem v blízkosti Gerlachovského kotla. Paraglajdista utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol. Zásah vykonali v spolupráci horskí a leteckí záchranári.

V priebehu jeho záchrany boli horskí záchranári požiadaní o pomoc 51 – ročným poľským turistom, ktorý schádzal z Ganku do Zlomiskovej doliny. Ten si poranil dolnú končatinu a nebol schopný samostatne ďalej pokračovať. Zásah bol vykonaný v spolupráci horských a leteckých záchranárov.

Záchranári slúžiaci na Martinských holiach boli požiadaní o pomoc pre poľskú turistku, ktorá spadla na ferrate.  Pád jej zachytil tlmič pádov ferratového setu. Mala  viaceré povrchové zranenia a nebola schopná samostatne pokračovať ďalej. Horskí záchranári ju po príchode ošetrili a bezpečne doviedli na koniec ferraty.  

Na Chatu pri Zelenom plese bola vyslaná posádka horských záchranárov po zemi. Tu potreboval pomoc český turista so zraneným členkom. Záchranári ho po príchode na mieste ošetrili a transportovali služobným terénnym vozidlom.

Záchranári z Malej Fatry smerovali na pomoc 56 – ročnej Slovenke, ktorá si poranila hlavu a ruku v Horných dierach. Záchranári ju ošetrili a transportovali na parkovisko, odkiaľ pokračovala v sprievode príbuzných na ďalšie ošetrenie.

Záchranári z Vysokých Tatier išli na pomoc aj slovenskému paraglajdistovi, ktorý počas núdzového pristávania sa zachytil o strom  a spadol neďaleko Novej Polianky pri ceste Slobody. Pádom si pravdepodobne spôsobil zlomeninu dolnej končatiny. Na pomoc mu súbežne odišla posádka horských záchranárov a RZP. Po príchode ho spoločne ošetrili a zdravotnícki záchranári ho transportovali do nemocnice.

S pod Sliezskeho domu prišlo ďalšie volanie o pomoc pre 26 – ročnú Slovenku, ktorá si spôsobila luxáciu lakťového kĺbu. Rodinní príslušníci jej pomohli do príchodu záchranárov HZS dostať sa k Sliezskemu domu, kde ju následne prevzali do opatery horskí záchranári. Po ošetrení a zafixovaní bola terénnym vozidlom transportovaná do Tatranskej Polianky kde ju prevzala posádka RZP na prevoz do nemocnice.

Ďalšie tiesňové volanie prišlo z pod Zbojníckej chaty. Slovenský turista sa sťažoval na bolesti na hrudníku, bol vyčerpaný, a ťažko dýchal. Na pomoc po rozhodnutí veliteľa zásahu HZS smerovala posádka leteckých záchranárov samostatne.

Pod Skalnatým plesom sa pri štartovaní vážne zranila poľská paraglajdistka, ktorá po páde si poranila chrbticu a pravdepodobne zlomila rebrá. Na Skalnatom plese sa v tom čase náhodou nachádzali dvaja záchranári HZS počas svojho voľna, ktorí jej okamžite po prijatí informácie smerovali na pomoc. Požiadaní boli aj letecký záchranári, ktorý práve vykonávali záchranu pod Zbojníckou chatou. Hneď po odovzdaní pacienta v nemocnici leteli na Skalnaté pleso po zranenú paraglajdistku.

Záchranné akcie paraglajdistov komplikovali ich kolegovia, ktorí v blízkosti nehody krúžili vo vzduchu a zvyšovali riziko stretu z vrtuľníkom. Horskí záchranári mali preto mnoho práce naviac. Na mieste sa nachádzali viaceré skupiny zo Slovenska, Česka a Poľska. Jednotliví nahlasovatelia boli  telefonicky upozorňovaní,  aby  každá skupina dostala informáciu, ktorú si predali prostredníctvom rádio komunikácie o prílete vrtuľníka a teda nutnosti  opustiť vzdušný  priestor pre záchranársky vrtuľník.  

Ešte pred odovzdaním paraglajdistky v nemocnici prišla ďalšia žiadosť o pomoc pre trojicu poľských horolezcov, ktorí nedokázali ďalej pokračovať v hrebeňovej túre Martinovka. Nachádzali sa v oblasti Lavínového štítu. Horskí záchranári v spolupráci s leteckými postupne dve ženy a jedného muža letecky evakuovali k Sliezskemu domu.

Z Malinô Brda prišla ďalšia žiadosť o pomoc pre cyklistu, ktorý pri zjazde na trati Modrý zamat nezvládol jazdu a vyletel mimo trať. Pre podozrenie na fraktúru stehennej kosti smerovali na miesto súčasne dobrovoľní horskí záchranári a posádka VZZS, ktorá na Donovaloch zobrala horského záchranára na palubu. Záchranári po príchode Slováka na mieste ošetrili a letecky transportovali do nemocnice.

Tesne pred zotmením požiadali o pomoc pre českú turistku jej kamarátky. Pri prechode hrebeňa Malej Fatry v oblasti Poludňového grúňa potrebovala pomoc pre totálne vyčerpanie 22 – ročná turistka. Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku VZZS, ktorá vyčerpanú turistku letecky transportovala do Štefanovej, kde ju čakali záchranári HZS, ktorí jej poskytli pomoc.