Bez výstrah

Dve žiadosti o pomoc turistkám z Vysokých a Západných Tatier

Krátko pred poludním bol na tiesňovú linku HZS „18300“ nahlásený pád turistky na reťaziach v oblasti Baníkovskej ihly v Západných Tatrách.  50- ročná slovenská turistka  pri páde utrpela zlomeninu členka. Vzhľadom na časovú dostupnosť bola o súčinnosť požiadaná posádka VZZS. Postihnutá bola po ošetrení letecky transportovaná do nemocnice .

V popoludňajších hodinách požiadala záchranárov o pomoc česká turistka, ktorá sa  pri schádzaní zo Sedielka smerom do Malej Studenej doliny  pošmykla na snehovom poli. Počas pádu našťastie neutrpela žiadne zranenia, no bála sa ďalej pokračovať v túre a uviazla na snehovom poli.  Na pomoc jej odišiel  dobrovoľný záchranár HZS, ktorý sa nachádzal na Téryho chate spolu so zamestnancom chaty a pomohli jej pri zostupe nebezpečným terénom.

Touto cestou chceme opätovne upozorniť turistov, že vo vyšších polohách od nadmorskej výšky cca 1800 m.n.m.  a vo vysokohorských sedlách sa ešte nachádzajú zvyšky snehu, na ktorom hrozí riziko pošmyknutia. Odporúčame preto všetkým turistom, aby sa na týchto miestach pohybovali so zvýšenou opatrnosťou a mali so sebou minimálne turistické paličky a pri prechode sedlami aj mačky a čakan.