Bez výstrah lavínové nebezpečenstvo Malé

Turisti potrebovali pomoc záchranárov

Dňa 27. 12. 2016 vládlo na horách silné veterné počasie spojené so snežením. Počas včerajšieho dňa volali na Operačné stredisko tiesňového volania ohľadom pomoci s navigáciou dve skupiny turistov z hrebeňa Malej Fatry, ktorí v zlom počasí stratili orientáciu. Našťastie sa im po navigácii podarilo zostúpiť do bezpečia. Popoludní mala problémy aj dvojica turistov českej a slovenskej národnosti v Nízkych Tatrách. Tí sa pešo vybrali na túru z Trangošky na Štefánikovu chatu a odtiaľ po tyčovom značení na Chopok. V  oblasti Širokého sedla začali pociťovať únavu, vyčerpanie a v zlom počasí s takmer nulovou viditeľnosťou požiadali o pomoc. Záchranári HZS z Oblastného strediska Nízke Tatry našli dvojicu mužov medzi Širokým sedlom a Kamennou chatou. Turisti v sprievode záchranárov došli na Kamennú chatu, ich zdravotný stav sa po zateplení a podaní teplých tekutín zlepšil a rozhodli sa zostať na chate. Záchranári HZS sa následne vrátili na základňu.

Horská záchranná služba upozorňuje, že silný vietor so snežím pretrváva na horách aj počas dnešného dňa, v najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Pohyb v takomto teréne a počasí neodporúčame!

V poobedňajších hodinách dňa 28. 12. 2016 potrebovala pomoc záchranárov HZS turistka, ktorá si pádom pri schádzaní z údolnej stanice lanovky v Starom Smokovci poranila dolnú končatinu. Privolaní záchranári HZS z Oblastného strediska Vysoké Tatry jej na mieste poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie a pomocou terénneho vozidla ju transportovali do nemocnice v Poprade.