Bez výstrah

Zhodnotenie zimnej sezóny 2022/2023 a začiatok letnej sezóny

Počas zimnej sezóny 2022/2023 zasahovali horskí záchranári v 2259 prípadoch. Vzhľadom na doznievajúce opatrenia Covid19, ktoré sa týkali pravidiel pohybu v horských lokalitách a lyžiarskych strediskách, je bezpredmetné porovnávať sezóny predchádzajúcich rokov. Nedávno ukončená zimná sezóna už ale bola bez obmedzení a do hôr sa vrátili nielen domáci, ale aj zahraniční turisti, lyžiari a horolezci. Najvyšší počet zásahov a to až 1123 bolo vykonaných na území Nízkych Tatier, kde sa nachádzajú naše najväčšie lyžiarske strediská, s čím súviseli aj zranenia pacientov, ktorým bola pomoc poskytnutá. V 840 prípadoch vyrážali horskí záchranári na pomoc lyžiarom. Druhý najvyšší počet zásahov bol na území Malej Fatry (337 zásahov), Veľkej Fatry (296 zásahov) a štvrtý najvyšší počet zásahov bol na vysokotatranskom území (238 zásahov). Lyžiari a snowboardisti sa na svahoch postarali o rušnú sezónu nielen v Nízkych Tatrách, ale v strediskách všetkých slovenských pohorí. Viac ako 71% záchranných akcií počas celej sezóny boli výjazdy na pomoc lyžiarom,  presne 1618. Aj napriek narastajúcemu trendu a obľube skialpinizmu, počet zásahov horských záchranárov, ktorí pomáhali skialpinistom v teréne bol 38, čo je 1,68% z celkového počtu. Najčastejšie potrebovali pomoc záchranárov Slováci. Tvorili až 47,63% z celkového počtu zachraňovaných osôb. Je to výrazné číslo v porovnaní s turistami poľskej (18,24%) a českej (7,88%) národnosti. Pochopiteľne, túto štatistiku značne ovplyvňuje fakt, že drvivá väčšina návštevníkov, lyžiarov, skialpinistov a turistov boli „domáci“. Aj keď na konci sezóny môžeme zhodnotiť, že väčšina záchranných akcií bola úspešná, v prípade
10 osôb na horách a 3 mimo horských oblastí, už horskí záchranári nedokázali pomôcť.

Aktuálne vo Vysokých Tatrách platí do 14.6.2023 sezónna (zimná) uzávera. Jej ukončením sa oficiálne začne letná sezóna. V polohách nad 2000 m.n.m sa nielen vo Vysokých, ale tiež v Západných a Nízkych Tatrách vyskytujú v mnohých miestach ešte súvislé snehové polia. Preto je potrebné prispôsobiť podmienkam výstroj (stúpacie železá, turistické paličky, cepín) a zvážiť skúsenosti a schopnosti pohybu vo vysokohorskom prostredí. Pred nástupom na túru je dôležité zodpovedne sa pripraviť, skontrolovať predpoveď počasia a prispôsobiť dĺžku a náročnosť trasy poveternostným podmienkam, stavu chodníkov a vlastnej kondícii. Všetky aktuálne informácie, týkajúce sa nielen počasia, ale najmä výstrah, sú uverejnené na oficiálnej web stránke Horskej záchrannej služby hzs.sk. Pripomíname, že prielom Dunajca v Pieninách je z dôvodu rekonštrukcie chodníka do 30.06.2023 uzavretý. Apelujeme na všetkých návštevníkov a turistov slovenských pohorí, aby sa na chodníkoch správali ohľaduplne a zodpovedne, neohrozovali seba a ostatných turistov a aby nezabúdali na poistenie, ktoré môže prípadne pokryť náklady pri zásahu HZS.

Odporúčame pred pobytom na horách  si stiahnuť Aplikáciu HZS, ktorá môže byť nápomocná nielen v prípade tiesne a pri privolaní pomoci, ale užívatelia v nej nájdu aj množstvo užitočných informácii napr. o počasí, podmienkach, výstrahách,  dôležité telefonické kontakty, ale aj inštruktáž pri poskytovaní prvej pomoci, či „Knihu vychádzok“.