Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne

Lavíne je jedno, či si turista alebo skialpinista

Stredisko lavínovej prevencie vysvetľuje, prečo je dôležité vybrať sa na zimnú túru s lavínovou výbavou a poznať zásady kamarátskej pomoci. Bez ohľadu na to, či ide o pešieho turistu alebo skialpinistu.

Pred pár dňami (10.12.2022) sa udiala tragická lavínová nehoda pod Priečnym sedlom vo Vysokých Tatrách , kde zahynuli dvaja vysokohorskí turisti. Štatistiky nám síce hovoria, že medzi lavínovými nehodami výrazne prevládajú tie skialpinistické, napríklad v minulej sezóne to bolo až 80% nehôd. Avšak takmer každú sezónu sa objavia aj lavínové nehody pri pešej turistike.

Keď sa pozrieme do nedávnej minulosti, tak napríklad koncom roku 2018 zahynul pri výstupe Soliskovým žľabom v Mlynickej doline jeden slovenský turista. Bol začiatok zimy a snehu bolo ešte málo, no aj to málo stačilo to na to, aby ho lavína pri traverze žľabu strhla a úplne zasypala. Mimo lavíny vtedy zostali  jeho dvaja kamaráti, no keďže nemali lavínovú výbavu, nemohli mu pomôcť a bol nájdený lavínovým psom až na druhý deň, už bez známok života. Viac informácií o nehode si prečítate tu.

V roku 2021 sa udiala nehoda pod Pekelníkom v Malej Fatre, tá však našťastie neskončila tragicky, no pri lavíne sa ťažko zranili dvaja ľudia. Turisti vybrali po trase letného turistického chodníka namiesto po zimnej trase. Zimná trasa je vedená mimo lavínovú dráhu a letný chodník ju naopak križuje, čím sa stáva oveľa nebezpečnejším. Našťastie ani jeden z nich nebol úplne zasypaný, pretože ani v tomto prípade nemali turisti základnú lavínovú výbavu a úplné zasypanie by bolo pravdepodobne smrteľné. Viac informácií o nehode si prečítate tu.

Poslednou nehodou bol pád lavíny pod Priečnym sedlom.

Medzi týmito prípadmi možno nájsť viacero spoločných momentov:

Vo všetkých prípadoch turisti nemali so sebou lavínovú výbavu.

Kamarátska pomoc je pri lavínach veľmi dôležitá, pretože profesionálnym záchranárom trvá transport na lavínu desiatky minút v prípade použitie vrtuľníka, v prípade pozemnej záchrannej akcie v závislosti od podmienok možno až niekoľko hodín. Šanca na prežitie v lavíne, ale s časom veľmi prudko klesá. Do 15 minút je to ešte cca 90 %. Po pol hodine ale už klesá na 30%. Po dvoch hodinách je šanca prežitia už ale iba cca 10%. Ak teda turisti nemajú pri sebe lavínový vyhľadávač, lopatu a sondu, kamarátska pomoc je takmer nemožná.

Ďalším momentom je uvedomenie si lavínového rizika. Lavíny sú v zimných horách jednou z hlavných hrozieb, preto je nutné aby aj turisti brali toto riziko do úvahy. Je to veľký rozdiel oproti pohybu v horách v lete. Odporúčame sledovať predovšetkým výstrahy a aktuálnu lavínovú situáciu, ktorá je aktualizovaná každý deň vždy o 17:00 s predpoveďou na ďalší deň.  Sú v nej uvedené aj najviac ohrozené orientácie voči svetovým stranám, či nadmorská výška. Aktuálnej lavínovej situácii je potrebné prispôsobiť svoj pohyb, napríklad aj udržiavaním bezpečných rozostupov.

Ďalším dôležitým negatívnym faktorom pri zimnej turistike je totiž aj ten, že na rozdiel od lyží sa pri pohybe na pešo naša hmotnosť prenáša hlbšie do snehovej pokrývky. Je to zjavné hlavne na tom, že sa pri takomto pohybe sa prebárame hlbšie. Odborne povedané, vytvárame veľké dodatočné zaťaženie. Tým pádom je aj spustenie lavíny pravdepodobnejšie.

Ďalším momentom, hlavne začiatkom sezóny, je to že snehu je v horách ešte málo. To môže byť paradoxne problém, pretože sa nám môže zdať, že lavíny ešte nepadajú respektíve že snehu je ešte málo na to, aby nás lavína zasypala. Avšak práve v úzkych žľaboch sa sneh môže veľmi rýchlo akumulovať aj keď na iných miestach ho je viditeľný nedostatok. Okrem toho začiatkom sezóny sneh zvyčajne padá na zľadovatelý povrch starého snehu alebo trávy, po ktorom sa lavína môže zosunúť.

Práve začiatkom sezóny môže nastať situácia, že snehová pokrývka je ešte tenká a tým pádom sa v snehu nachádzajú veľké teplotné gradienty. Tento jav spôsobuje vytváranie nebezpečných hranatozrnných kryštálov snehu, ktoré tiež fungujú ako klzná vrstva lavín.

Aj týmto článkom by sme chceli apelovať na peších turistov aby brali lavínovú problematiku do úvahy pri plánovaní svojich zimných túr a nezabúdali na základnú lavínovú výbavu a zásady pohybu v lavínovom teréne.