Výstrahy: Sneh a ľad - 1. stupeň

Horskí záchranári sa zúčastnili 3. ročníka Macovho memoriálu

V sobotu 7. októbra 2023 sa v lezeckej oblasti Machnatô v Demänovskej doline konal 3. ročník Macovho memoriálu, venovaného spomienke na Ivana Račka. V roku 2003 stál pri vzniku Horskej záchrannej služby vo formáte, v akom ju poznáme posledné dve dekády. „Ivan bol hlavne zakladateľom profesionálnej jaskynnej záchrannej služby na Slovensku,“ hovorí Peter Nemec, jeden z hlavných usporiadateľov pretekov. „Vedel zorganizovať ľudí, vedel pracovať s lanom a učil nás všetky techniky,“ pokračuje Nemec, ktorý sa po odchode Ivana Račka do dôchodku stal vedúcim jaskynnej záchrany na Slovensku. Hoci dnes už pracuje pre Horskú záchrannú službu na inej pozícii, s prípravou memoriálu pokračuje spolu s Petrom Medzihradským, dobrovoľníkom jaskynnej záchrannej služby.

Ivan „Maco“ Račko, archív Petra Nemca

Preteky pozostávajú z troch disciplín. Technické lezenie po lane na čas, žumarovanie (výstup po lane) do výšky 50 metrov na čas a treťou disciplínou je zvesenie bezvedomého kamaráta z lana. Tento rok sa v Demänovskej doline zišlo sedemnásť pretekárov, z toho dve ženy. Tie súťažili v prvých dvoch disciplínach.

Jedinou podmienkou účasti memoriálu je ovládanie jednolanovej techniky. Ale vzhľadom na dôležitosť Ivana Račka v histórii Horskej záchrannej služby, no najmä, že veľa príslušníkov si ho pamätá ako priateľa a odborníka, zúčastnili sa aj tohto ročníka profesionálni a tiež dobrovoľní horskí záchranári. Účasť na pretekoch nie je dokonca obmedzená ani vekom. „Pretože jaskyniar, či má šesťdesiat alebo tridsať rokov, každý musí prejsť tú istú trasu, ak sa chce niekde dostať. Bez ohľadu na vek,“ vysvetľuje opäť Peter Nemec. Prvé dva ročníky memoriálu sa konali v Mojtíne v Strážovských vrchoch, kde Ivan rád chodieval. Tento raz sa priatelia a tí, ktorí si chceli na neho zaspomínať, stretli v Speleodomci v Demänovskej doline.

Záchranárska činnosť v jaskyniach je jednou z najťažších. Dôležitá je aj psychická odolnosť, pretože záchranár vie, že mu nikto „zhora“ nepomôže. „V horách, za pekného počasia, priletí vrtuľník. Ale v jaskyni sa spoliehame len na kamarátov, ktorí sú tam. Ak niekto zazmätkuje, ľahko ohrozí na živote a zdraví nielen seba, ale všetkých ostatných,“ upresnil na záver Peter Nemec.

Ivana Račka zlomilo vážne ochorenie, s ktorým zápasil šesť rokov. Na záver pretekov zamierili všetci účastníci memoriálu k miestu jeho posledného odpočinku zapáliť sviečku. Ivan by mal totiž práve v ten deň šesťdesiatšesť rokov.

Víťazi pretekov:

  1. Maroš Katreniak, HZS Nízke Tatry juh
  2. Peter Medzihradský, dobrovoľný záchranár pre jaskynnú záchrannú činnosť
  3. Aleš Janda, Horská služba ČR

Ďakujeme obidvom pretekárkam a všetkým pretekárom za účasť a víťazom gratulujeme.

autor fotografií: Matej Rumanský