Výstrahy: Búrky - 1. stupeň

Hlbšia spolupráca Horskej záchrannej služby a vojenských špeciálov môže začať

Očakávanú dohodu o spolupráci medzi Horskou záchrannou službou a 5. plukom špeciálneho určenia podpísali zástupcovia oboch strán v utorok 19. septembra 2023 na pôde žilinského pluku.

„Žilinskí špeciáli a horskí záchranári cvičili spolu už aj v minulosti, no podpisom tejto dohody nadobúda spolupráca inštitucionalizovanú podobu,“ povedal po podpise dohody veliteľ slovenských Síl pre špeciálne operácie brigádny generál Jaroslav Krám. „Intenzívnejšia spolupráca, v ktorej sa budeme zameriavať najmä na výmenu skúseností v pohybe  a pobyte osôb v horskom a vysokohorskom prostredí v letných a zimných podmienkach a výmenu skúseností v použití vrtuľníkov v horskom a vysokohorskom prostredí. Verím, že táto spolupráca prehĺbi nielen naše profesionálne, ale aj priateľské väzby,“ doplnil zástupca veliteľa 5. pluku špeciálneho určenia major Kornel Kánik.

Za Horskú záchrannú službu podpísal dohodu plukovník Marek Biskupič, ktorý poznamenal: „Týmto podpisom sa pre obe zložky otvárajú možnosti skvalitnenia spolupráce a postupov. Pre nás, Horskú záchrannú službu, to prinesie skvalitnenie záchrany. Dohoda umožní aj zdieľanie informácií v oblasti výcviku a bezpečného pohybu v horskom teréne. Podpis dohody predchádza prvému spoločnému trojdňovému cvičeniu, ktoré sa uskutoční už od 25. septembra 2023 v lokalite chaty pod Suchým a jej okolí v Malej Fatre,“ povedal riaditeľ horských záchranárov a dodal: „Teší nás, že naše úsilie bolo zavŕšené podpisom dohody o spolupráci, ktorá bude mať pozitívny efekt pri výkone služby oboch zložiek.“

Pre 5. pluk dohoda znamená aj inovatívny pohľad na terénny  výcvik bezpečného pohybu osôb v horských oblastiach a na nácvik lanových techník a  letecký výcvik.

Opodstatnenosť dohody záchrannej služby a 5. pluku potvrdzuje situácia z januára tohto roku (streda 11. 1. 2023), kedy pripravenosť príslušníkov horskej skupiny 5. pluku špeciálneho určenia preveril – počas špecifického výcviku v Západných Tatrách – pád približne 150 metrov dlhej lavíny. „Pri dvojici skialpinistov v Madajovom žľabe boli do piatich minút. Pomohli im z bezprostrednej lavínovej zóny do bezpečia a privolali horských záchranárov. Skialpinistom poskytli prvú pomoc, ošetrili vykĺbené rameno, zateplili ich a vytýčili pristávaciu plochu,“ uviedol vtedy hovorca Síl pre špeciálne operácie podplukovník Mário Pažický s tým, že zásah žilinských špeciálov potvrdzuje potrebu dohody o spolupráci.