Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Malé Silný vietor - 1. stupeň Sneh a ľad - 1. stupeň

Tri dni Bokami Západných Tatier

Profesionálni a tiež dobrovoľní horskí záchranári Horskej záchrannej služby boli koncom minulého týždňa (14. – 16. marca) súčasťou 15. ročníka pretekov v skialpinizme Bokami Západných Tatier.

Medzi pretekármi sa na trati objavili tiež profesionálni aj dobrovoľní horskí záchranári.
Foto: Matej Rumanský

„Pôvodnou myšlienkou trojetapových pretekov v skialpinizme bolo prechádzať z jednej doliny do druhej, z Liptova na Oravu a z Oravy na Liptov,“ vysvetľuje riaditeľ a jeden z organizátorov pretekov Michal Danko. Gradujúci záujem a narastajúci počet pretekárov, ktorí sa momentálne zastavil na maximálnom možnom čísle 200, spôsobili, že tri etapy (Bobrovecká, Zuberská, Žiarska) sú rozdelené do troch dolín v Západných Tatrách. Štart a cieľ etapy je ale podľa aktuálnych pravidiel vždy v tom istom mieste. Maximálny počet pretekárov je obmedzený nielen z dôvodu personálnej a materiálnej náročnosti, ale tiež z dôvodov ochrany prírody.

2.etapa pretekov Bokami Západných Tatier
Foto: Matej Rumanský

Trate jednotlivých etáp zahrňujú technické úseky, pohyb horským terénom na stúpacích železách, náročné výstupy a zjazdy v žľaboch. Sú vystavané členmi horolezeckých klubov z každej doliny, kde sa preteky konajú. Práve tieto tri veľké horolezecké kluby stoja aj za organizáciou jednotlivých etáp v troch rôznych dolinách.

Počas každej etapy zabezpečovali zdravotnú starostlivosť tiež profesionálni záchranári HZS.
Foto: Matej Rumanský

Bokami patria k náročným pretekom, preto je potrebné, aby bola zdravotná starostlivosť a prípadná pomoc v technicky náročnom teréne zabezpečená tými, ktorí sa v ňom dokážu pohybovať. Počas každej etapy boli na trati štyria profesionálni horskí záchranári a množstvo dobrovoľníkov. Priebeh tohoročných pretekov si vyžadoval dva zásahy. „Počas druhej etapy bola samovoľne uvoľnená skala, ktorá zasiahla dvoch pretekárov do oblasti dolných končatín. Jeden pretekár bol transportovaný pozemne skútrom a druhý vrtuľníkom,“ približuje Michal Frank, zmluvný dobrovoľný záchranár HZS, ktorý sa zásahu zúčastnil. Aj keď prvé ročníky BOKAMI absolvoval ako pretekár, tento rok mu bola pridelená funkcia „lapiducha“, v ktorej sa osvedčil aj na nedávnych pretekoch v skialpinizme Hore-dole Derešom. Pohybuje sa ako posledný v pelotóne pretekárov a pomáha im. „Organizátori sú vždy radi, keď ma vidia na kontrolných stanovištiach, pretože vedia, že som posledný a za mnou už naozaj nikto nie je,“ vysvetľuje Michal, ktorý o svojom novom poslaní hovorí ako o naplnení záchranárskych ambícií.

Záchranári počas pretekov zasahovali dva razy.
Foto: Adrián Kašniar

Tento rok bol prvýkrát vytvorený skrátený formát etapy v Žiarskej doline pre mladých pretekárov vo veku 15 – 20 rokov. „Myslím si, že skialpinizmus a pohyb v horách by nemal človek vykonávať osamote. Takto na trati zodpovedá jeden za druhého a je v tom tiež aj kus priateľstva a empatie,“ hovorí Michal Frank na adresu pretekov dvojíc, ktorými BOKAMI sú. O mierne preexponovanom počte horských záchranárov na trati hovorí len v tom najlepšom svetle. „S týmto personálnym obsadením je vždy lepšie to mierne prehnať, než mierne podceniť,“ vysvetľuje význam početnej skupiny profesionálov a dobrovoľníkov, keďže pri pohybe v exponovanom teréne je potrebné rátať s možnými poraneniami a situáciami, kedy každá záchranárska ruka je potrebná.

Asistenciu zabezpečovali príslušníci Horskej záchrannej služby z rôznych oblastných stredísk.
Foto: Matej Rumanský

Horskí záchranári vyrazili tiež na trať Bokami so štartovným číslo. „Všade tu boli naši kolegovia a kamaráti a trať bola bezpečná,“ hovorí Marek Černý, profesionálny horský záchranár z Vysokých Tatier. Má skúsenosť so zabezpečením trate, ale medzi pretekármi  štartoval prvý raz. „Zabezpečenie trate bolo stopercentné. Stalo sa, že uvoľnený kameň niekoho zasiahol, ale také sú hory, to sa nedá ovplyvniť,“ dodáva Ján Šustr, Marekov vysokotatranský kolega. „Okrem dobrej atmosféry a motivácie celoročne šliapať je to aj príprava na Tatarkov memoriál, ak stihneme zregenerovať,“ s vtipom dodajú obaja v cieli druhej etapy. Memoriál Vlada Tatarku a Petra Šperku sú preteky horských záchranárov s dlhoročnou tradíciou a už v túto sobotu sa budú konať vo Vysokých Tatrách.

Dvojica profesionálnych horských záchranárov z Vysokých Tatier – Ján Šustr a Marek Černý.
Foto: Matej Rumanský

Najlepšie výsledky na tohoročných pretekoch Bokami Západných Tatier spomedzi horských záchranárov v kategórii mužov si na 5. mieste pripísal Lukáš Trizna, príslušník z Oblastného strediska HZS v Západných Tatrách. Jeho kolega Milan Madaj skončil v kategórii veteránov na druhom mieste.

Na štart sa postavili muži, ženy, veteráni a juniori zo Slovenska, Čiech, Poľska, ale tiež Talianska, Nemecka a Švajčiarska.

Výsledky všetkých kategórií: Výsledky Bokami Západných Tatier 2024

Text: Oľga Krajčiová