Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne

Nový Meteoportál HZS

Určite ste si všimli, že na stránke laviny.sk už dlhšiu dobu nefungovalo zobrazovanie meteodát a snímkov z automatických meteorologických staníc (AMS) HZS. Spôsobené to bolo viacerými zmenami prebiehajúcimi v rovnakom období (sťahovanie servera, pridávanie nových AMS do systému, konfiguráciou a testovaním nového meteo-softvéru).

Tieto zmeny viedli začiatkom augusta k spusteniu nového “Meteoportálu” HZS. Odkaz na meteoportál nájdete v hlavnom menu na stránkach laviny.skhzs.sk a na blogu slphzs.wordpress.com. Prístup je možný aj priamo z linku: meteo.hzs.sk,  kde však musíte zadať meno/heslo “user” a “user”.

V úvode vás privíta mapka s rozmiestnením staníc v jednotlivých pohoriach. Po kliknutí na stanicu AMS sa zobrazia aktuálne meteorologické údaje + grafy s priebehom hodnôt za posledné tri dni. Pri posune kurzora po krivke /grafe sa zobrazia hodnoty v danom čase. Po kliknutí na ľubovoľnú aktuálnu hodnotu z “tabuľky” sa otvorí samostatné okno s priebehom prvku za zvolené obdobie (max 7 dní).  

Okrem 10 minútových meteodát z AMS, stanica urobí každú hodinu aj záber pomocou webkamery, ktorý sa dá pozrieť buď po kliknutí na ikonku kamery alebo v hornom menu na “webkamery”. Okrem posledného záberu je možné listovať a prezerať snímky až niekoľko mesiacov späť.

Inou formou prezerania meteodát a grafov je ich zobrazenie v okne na pozadí Google mapy.

Na prezeranie meteodát starších ako 7 resp. 30 dní slúži odkaz “Historické údaje” v hlavnom menu (vľavo hore). Tu sa nachádzajú aj grafy z ďalších senzorov (vlhkosť vzduchu, zrážky, teplota snehu v jednotlivých výškach a slnečné žiarenie) a je možné si prezerať grafy v ľubovolne širokom časovom rozpätí.

Z celkového počtu 19 AMS staníc funguje 5 staníc od roku 2007, ďalších 7 ks od zimy 2014/2015 a v zozname figuruje aj 7 nových, ktoré budú postavané a spustené v najbližších mesiacoch.

Veríme, že nový Meteoportál si nájde čo najviac priaznivcov a pomôže pri plánovaní túr v zimnom aj letnom období. Meteorologické podmienky sú totiž jeden z najdôležitejších a zároveň z často podceňovaných faktorov ovplyvňujúcich pobyt a bezpečnosť človeka v horách.