Lavína pod Salatínom v Západných Tatrách
Opis preventívnej záchrannej akcie a význam kamarátskej pomoci a záchrany zasahujúcimi profesionálnymi horskými záchranármi. Text bol zostavený príslušníkmi Oblastného strediska HZS Západné Tatry v nedeľu, deň po páde dvoch lavín v neďalekej lokalite.
V sobotu 10. februára 2024 o 13:20 hod. nahlásili dvaja slovenskí skialpinisti záchranárom HZS slúžiacim v lyžiarskom stredisku Roháče – Spálená pád lavíny zo Salatína. Obaja skialpinisti stúpali pešo s lyžami na batohu vpravo od centrálneho žľabu, v časti zvanej Ypsilóny. Počas výstupu sa s nimi uvoľnila veľká lavína. Obaja ostali na povrchu so zraneniami, ktoré im dovolili zostup dolinou pešo, keďže lyže mali polámané. Pred pádom lavíny bola v danej lokalite hmla s viditeľnosťou pár metrov. V tom čase bol neďaleko slovenský skialpinista, ktorý sa nachádzal pri sedielku nad Čiernou vežičkou. Keď lavína zastavila, v hornej tretine zbadal spomínaných skialpinistov a šiel im na pomoc. Keďže boli schopní pohybu, povedal im, aby nahlásili lavínu záchranárom na vleku a on zatiaľ prehľadával lavínu pomocou lavínového prístroja a taktiež vizuálne.
V Salatínskej doline je štandardne zvýšený počet skialpinistov a snowboardistov. Za pekného počasia sa jedná o stovky ľudí, v zlom počasí ako bolo v sobotu sú ich desiatky. Svedok, ktorý pád lavíny videl a začal s preventívnym pátraním uviedol, že približne 20 minút pred udalosťou obiehal v miestach, kde bol teraz nános lavíny, pani vo veku 40 – 50 rokov. Keďže krátko pred tým bola v oblasti hustá hmla, nebol si istý, či pani stihla z miesta odísť alebo bola lavínou zasiahnutá aj ona, či iné osoby.
Po ohlásení udalosti vyrazil na miesto psovod HZS s lavínovým psom a 1 dobrovoľný záchranár z hornej stanice lanovky. V doline sa v tom čase nachádzal profesionálny horský záchranár a zároveň horský vodca, ktorý sa spolu s ďalším horským vodcom a ich klientmi pridali ku záchranárom a pokračovali na lavinište. Krátko na to sa k nim pripojil dobrovoľný záchranár HZS s troma kamarátmi a prehľadávali lavinište lavínovými prístrojmi a následne pomocou sondovania. Svedok pádu lavíny aktívne spolupracoval a pomáhal pri pátraní. Zhruba po 30 minútach prišiel druhý psovod HZS s lavínovým psom a tiež pomáhal pri prehľadávaní. V oblasti fúkal silný vietor, miestami dosahoval v nárazoch 20 – 25 m/s. V čase, kedy sa odtrhla lavína pod Salatínom, padla tiež druhá veľká lavína za Čiernou vežičkou smerom k sedlu Parichvost. Bola prepátraná lavínovými psami a vyhľadávacími prístrojmi. Nájdené boli 2 lyžiarske paličky, 2 čakany, 1 čiapka a úlomky prilby. Tieto predmety patrili dvom skialpinistom, ktorých lavína zasiahla. Po viac ako 3 hodinách sondovania, hľadania lavínovými psami a prístrojmi, bolo miesto skontrolované aj vyhľadávacím zariadením RECCO, dovezeným z Oblastného strediska HZS Nízke Tatry. Spolu s jedným horským záchranárom bolo dopravené ratrakom na hornú stanicu lanovky. Touto cestou ďakujeme za spoluprácu lyžiarskemu stredisku Roháče Spálená.
Obidve veľké lavíny boli prehľadané pomocou zariadenia RECCO a svetlometov s negatívnym výsledkom. Nezvestnosť žiadnej osoby nebola potvrdená, preto horskí záchranári z daného miesta odišli o 18:15 hod. a presunuli sa do domu HZS na Zverovke.
Lavína, ktorá sa uvoľnila z „Ypsilonu“ zo Salatína mala dráhu približne 600 m, šírka nánosu bola cez 200 m, priemerná výška 2,5 m, maximálna výška nánosu 5-6 m. Lavína za Čiernou vežičkou bola o niečo menšia. Keďže v danej lokalite sa pohybuje množstvo ľudí, obe lavíny boli dôkladne prehľadané, i keď nebola priamo nahlásená nezvestnosť jednej alebo viacerých osôb.
Na záver by sme chceli požiadať všetkých, ktorí boli odborne poučení, majú potrebný výstroj a vhodnú výzbroj a sú svedkami lavíny alebo nehody v horách, aby sa nevyhýbali pomoci a nebáli sa ju ponúknuť tiež horským záchranárom. Najmä v prípade lavín je veľmi dôležitý čas a správne prehľadávanie. Je na zamyslenie, že v sobotu počas preventívnej pátracej akcie bolo zapojených celkovo 20 osôb (profesionálni a dobrovoľní horskí záchranári, horskí vodcovia + klienti, svedok lavíny) a spomedzi desiatok ľudí, ktorí si lavínu fotili a prechádzali popri nej, ponúkol svoju pomoc len jeden skialpinista. Zároveň ale upozorňujeme, že osoby, ktoré odborne neboli poučené o tom, ako v danej situácii postupovať, potrebným výstrojom nevedia disponovať, prípadne ho ani nemajú, aby sa k miestu nehody nepribližovali. A to z dôvodu hrozby možného pádu ďalších lavín.
Buďme v horách tolerantní a nápomocní, pomôžme si navzájom, najmä ak sa jedná o úraz, nehodu či lavínu. Nikdy nevieme, kedy budeme potrebovať pomoc aj my.
zdroj fotografií: archív Horskej záchrannej služby