Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Malé Sneh a ľad - 1. stupeň

Tlačová správa z 1. Odbornej konferencie HZS

V piatok 07. júna 2019 sa pod záštitou Ministerky vnútra SR Ing. Denisy Sakovej, PhD. v Hoteli Grand v Jasnej uskutočnila 1. Odborná konferencia Horskej záchrannej služby, ktorú zorganizovala Horská záchranná služba spolu s Asociáciou horských záchranárov. Hlavnou témou bola  „Bezpečnosť a úrazovosť na lyžiarskych tratiach.“ Táto odborná konferencia nahradila tradične organizovaný „Deň Horskej záchrannej služby“, ktorý každoročne organizovalo jedno z oblastných stredísk HZS. V tejto tradícii sa bude pokračovať aj v budúcnosti s tým, že každoročne jedno z oblastných stredísk usporiada podujatie tohto druhu, ktorého téma bude zameraná na problematiku záchrany aktuálnu pre danú oblasť. Cieľom konferencie, ktorá mala približne 150 účastníkov, bolo priblíženie problematiky bezpečnosti osôb.

Úvodné slovo konferencie mala  Mgr. Ľubomíra Klepáčová, starostka obce Demänovská dolina. Po nej sa prítomným prihovoril plk. Ing. Jaroslav Harant, okresný riaditeľ PZ SR v Liptovskom Mikuláši.

Prvý prednáškový blok otvoril svojim príhovorom a prednáškou na tému legislatívy riaditeľ HZS plk. Ing. Jozef Janiga, MBA. Počas diskusie sa otvorila problematika záchrany v lyžiarskych strediskách počas letnej sezóny – napríklad Bike parky, Zipline , atď. Ďalej prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk poukázali na medzery v legislatíve, týkajúce sa ich právomocí a oprávnení.

Druhou témou bolo „Nahlasovanie úrazov na lyžiarskych tratiach“, ktorú z pohľadu Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby  priblížila hlavná operátorka Operačného strediska ZZS Mgr. Ľuboslava Pekárová a z pohľadu HZS riaditeľka Operačného strediska tiesňového volania HZS pplk. Mgr.  Jana Krajčírová.  Boli navrhnuté odporúčania smerované na prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk ohľadom skvalitnenia a doplnenia  značenia lyžiarskych tratí, zlepšenia informovanosti návštevníkov – ohľadom privolania pomoci, miest, kde sa v prípade úrazu môžu dať ošetriť a propagácie čísel tiesňového volania a dostupných aplikácií na  privolanie pomoci.

Tretej téme,  problematike  využitia leteckej techniky pri zásahoch na lyžiarskych tratiach, sa venoval pilot spoločnosti ATE Ing. Viliam Krivák. Ako jeden z najväčších problémov sa javí problém zabezpečenia lyžiarskej trate v prípade leteckého zásahu, vyčlenenie oplotených pristávacích plôch  a problém spojenia posádky vrtuľníka so záchranármi HZS na trati.  Počas diskusie padla otázka ohľadom možnosti zabezpečenia takého typu záchranárskeho vrtuľníka, u ktorého by bolo možné dostať pacienta priamo z navijaka na palubu. Otvorila sa téma možnosti využitia podvesu –  long line, pri zásahoch pomocou leteckej techniky, napríklad v Rokline Kyseľ v Slovenskom raji a problematika odovzdávania pacienta záchranármi HZS posádke leteckých záchranárov.

Poslednou témou prvého prednáškového bloku bola téma „Lyžiarske trate a iné športy“ ktorej sa venovali predseda Asociácie horských záchranárov Ing. Michal Remper a záchranár Oblastného strediska HZS Nízke Tatry Mgr. kpt. Peter Zingor.  Poukázalo sa na problematiku využívania lyžiarskych tratí po prevádzkovej dobe. Zaznel návrh na spoplatnenie tratí pri ich využívaní bez Skipassov.  Počas diskusie padol návrh na vyčlenenie trás na vykonávanie iných športov ako napr. „skitouring“.

Po ukončení dopoludňajšieho bloku prednášok sa uskutočnil krst knihy „Denník písaný horami.“ Knihu operátorky Operačného strediska tiesňového volania Horskej záchrannej služby pprap. Bc. Kataríny Števčekovej symbolicky snehom pokrstil riaditeľ Horskej záchrannej služby plk. Ing. Jozef Janiga. V knihe je opísaných 24 príbehov z horských oblastí, nechýbajú v nej ani viaceré preventívne rady a odporúčania.

Následne sa prítomným prihovoril štátny tajomník MV SR Ing. Rudolf Urbanovič, ktorý ocenil prácu Horskej záchrannej služby i ostatných zložiek záchranného systému, ktoré sa podieľajú na zásahoch v horských oblastiach. Po príhovore spolu s riaditeľom HZS plk. Ing. Jozefom Janigom, MBA a riaditeľom Oblastného strediska HZS Nízke Tatry plk. Bc. Michalom Matošom odovzdal ocenenia HZS:

Medailu II. stupňa za službu v HZS príslušníkovi Oblastného strediska HZS Nízke Tatry npor. Miroslavovi Beňačkovi.

Plaketu za zásluhy o rozvoj horskej záchrany „in memoriam“ Bc. Romanovi Bencúrovi,  ktorú prevzala manželka p. Slávka Bencúrová.

Plaketu za zásluhy o rozvoj horskej záchrany p. Daniele Režňákovej, Bc. Jánovi Žiškovi a p. Pavlovi Králikovi.

Po obede nasledoval druhý prednáškový blok, ktorý zahájil zástupca riaditeľa odboru poriadkovej polície OR PZ SR v Liptovskom Mikuláši, pplk.  Mgr. Igor Beka. Vo svojej prednáške sa venoval téme:   „Zrážky lyžiarov s ohľadom na pohyb osôb pod vplyvom návykových látok na lyžiarskej trati“  a opísal  postupy z policajnej praxe pri vyšetrovaní úrazov na lyžiarskych tratiach. Problémom zostávajú lyžiari pod vplyvom návykových látok,  akými sú napr. marihuana, u ktorých nie je možné v súčasnej dobe na lyžiarskej trati preukázať ich požitie.

Pokračovalo sa témou lekára HZS MUDr. Ladislava Kotrusza, ktorý odprezentoval tému „PENTHROX – nová alternatíva v manažmente bolesti“. Na príkladoch z rôznych záchranných akcií HZS  uviedol výhody, opodstatnenosť a efektivitu využívania tohto inhalačného  analgetika. Na otázku z pléna, prečo sa uvedený liek nepodáva aj mladistvým (do 18 rokov) tak ako v zahraničí, zaznela odpoveď, že to neumožňuje súčasná legislatíva.

Treťou témou popoludňajšieho bloku bol „Bezpečný transport zranených“, ktorý odprezentoval kpt. Bc. Milan Grešo, záchranár Oblastného strediska HZS Nízke Tatry. Zástupca ZZS v rámci diskusie apeloval na potrebu ľahkej dostupnosti AED v lyžiarskych strediskách.

Vedúci lyžiarskych tratí a zasnežovania spoločnosti TMR p. Ing. Maroš Kupčo sa venoval téme „ Pohyb motorových prostriedkov na lyžiarskych tratiach“.  Zástupca záchranárov HZS z Nízkych Tatier vyjadril požiadavku na vyznačenie koridorov na presun záchranárov HZS na snežných skútroch v mapách pri zásahoch  HZS  na lyžiarskych tratiach z dôvodu bezpečnosti lyžiarov aj zasahujúcich záchranárov.  Riešenie tohto problému bude témou ďalších stretnutí s prevádzkovateľmi strediska. Zaznela aj požiadavka túto problematiku podchytiť aj legislatívne.

Záverečnej témy konferencie „Vplyv počasia na bezpečnosť lyžiarov“ sa zhostil riaditeľ Strediska lavínovej prevencie HZS mjr. Mgr.  Marek Biskupič, PhD.

Konferencia bola zameraná na širokú škálu činností, ktoré sa vykonávajú na lyžiarskych tratiach, ich analýzu a návrh opatrení pre zabezpečenie maximálnej bezpečnosti.  Na záver zaznelo poďakovanie prítomným za to, že sa tejto konferencie zúčastnili a podelili sa aj o návrhy na skvalitnenie a  implementáciu do praxe a taktiež zvyšovanie povedomia o význame bezpečnosti v záujme spoločnosti. Ako počas celého podujatia zaznelo, je stále čo zlepšovať, inovovať, je možné pozorovať negatívne javy, nebezpečné trendy a radi by sme určite po ďalšej zimnej sezóne povedali, že aspoň niektoré z nich sa podarilo eliminovať.

Na záver sa chceme touto cestou poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii konferencie – príslušníkom Oblastného strediska Nízke Tatry, ale aj ostatných oblastných stredísk HZS, Asociácii horských záchranárov, prednášajúcim, vystavovateľom a všetkým ostatným, ktorí prijali pozvanie a zúčastnili sa tohto podujatia.