Tlačová správa – rok 2019
Horská záchranná služba má za sebou už 16-ty rok činnosti a je čas opäť bilancovať. Rok 2019 bol ako aj tie posledné roky veľmi náročný a záchranári HZS opäť zaznamenali v porovnaní s predchádzajúcim rokom nárast zásahov a žiaľ aj nehôd s tragickým koncom. Kým v roku 2018 záchranári HZS zasahovali v 2763 prípadoch v roku 2019 tento počet vzrástol na 2886, čo predstavuje nárast o 4,5 %. Opäť prevažovali zásahy na lyžiarskych tratiach, ktorých bolo spolu 1973. Týchto úrazov bolo o niečo menej ako predchádzajúci rok, kedy záchranári HZS zasahovali na lyžiarskych tratiach pri 1996 úrazoch lyžiarov či snowboardistov. Naopak počet úrazov mimo lyžiarskych tratí stúpol o 19 %. Kým v roku 2018 záchranári HZS pomáhali turistom, horolezcom, skialpinistom, paraglidistom, cyklistom a ostatným návštevníkom horských oblastí v 767 prípadoch, v roku 2019 to už bolo v 913 prípadoch. Jednalo sa prevažne o zásahy na turistických značených chodníkoch a v ľahkom teréne mimo značené turistické trasy. V horolezeckom teréne nad II. stupeň obtiažnosti evidujeme 51 zásahov.
Celkovo sme zaznamenali 6 lavínových nehôd a 1 náročnú jaskynnú záchrannú akciu, kedy jaskynní záchranári HZS boli požiadaní poľskými kolegami z TOPR-u o súčinnosť vo Veľkej Snežnej jaskyni na poľskej strane Tatier.
Najviac zásahov mimo zjazdových tratí vykonali záchranári HZS vo Vysokých Tatrách – 294, v Veľkej Fatre – 183 a v Nízkych Tatrách – 144. Na lyžiarskych tratiach bolo najviac úrazov v Nízkych Tatrách – 1019, vo Malej Fatre – 355 a vo Veľkej Fatre – 308.
Celkovo vo voľnom teréne a na lyžiarskych tratiach mali najviac zásahov záchranári HZS z Nízkych Tatier – 1163.
Čo sa závažnosti poranení týka, prevládali zväčša ľahké a stredne ťažké poranenia, pri ktorých bol v porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenaný nárast o 3 %. Počet ťažkých zranení sa zvýšil o 2%. Oproti roku 2018 žiaľ dramaticky narástol počet smrteľných nehôd a to až o 25 %. Kým v roku 2018 sme zaznamenali 32 smrteľných nehôd, v roku 2019 ich bolo až 40.
Najviac návštevníkov hôr, ktorí potrebovali pomoc HZS bolo slovenskej národnosti – 52 %, poľskej národnosti – 16,6 % a českej – 11,9 %.
Operačné stredisko tiesňového volania prijalo v roku 2019 celkovo 1738 žiadostí o pomoc. Oproti predchádzajúcemu roku je to nárast o 11 %. Prostredníctvom tiesňovej linky „18 300“ bolo prijatých 70 % žiadostí, prostredníctvom linky tiesňového volania „112“ 13 % a 8 % prostredníctvom operačného strediska ZZS. Zvyšné percentá tvoria tiesňové volania so žiadosťou o pomoc smerované priamo na oblastné strediská HZS, alebo boli prijaté prostredníctvom informačných liniek. Najviac tiesňových volaní bolo počas víkendov, sviatkov a prázdnin.
Počas tzv. „zlatého týždňa“ t. j. od 24. 12. 2019 – 9. 1. 2020 zasahovali záchranári HZS spolu v 366 prípadoch, z toho bolo 312 zásahov na lyžiarskych tratiach. Pre porovnanie – v roku 2018 pomoc HZS potrebovalo 361 návštevníkov horských oblastí, z toho 296 na zjazdových tratiach.
V exponovanom období zimných prázdnin bol realizovaný výkon spoločných hliadok s príslušníkmi polície z OO PZ Starý Smokovec a OO PZ Ždiar v lokalitách Tatranská Lomnica, Štart, Skalnaté Pleso, Skalnatá chata, Hrebienok a v lokalite lyžiarskeho strediska Bachledova dolina. Okrem toho je od 24. 12. 2019 zabezpečený výkon dvojčlenných hliadok príslušníkov BOJ v strediskách s najväčšou návštevnosťou a úrazovosťou, a to v strediskách TMR Jasná a TMR Vysoké Tatry, kde príslušníci BOJ pre komplikovanú situáciu s nedostatkom snehu, kedy neboli v prevádzke všetky zjazdové trate, a extrémnu návštevnosť v prázdninovom období zabezpečovali kontrolu nad dodržiavaním pravidiel prevádzky na lyžiarskych tratiach a zároveň sa zúčastňovali na pomoci zranením lyžiarom.
V rámci výkonu tejto kontroly bola najväčším problémom nedisciplinovanosť niektorých návštevníkov strediska v Tatranskej Lomnici, ktorí ignorovali riadne ohradenie a uzatvorenie zjazdovej trate zo Skalnatého Plesa, na ktorej práve prebiehala úprava za pomoci dvoch snežných pásových vozidiel ukotvených na dlhých oceľových lanách. Návštevníci aj napriek zákazu vstupu na túto trať a upozorneniu obišli zátarasy a pustili sa po neupravenej trati na ktorej boli ešte niektoré úseky bez rozhrnutého technického snehu. Príslušníci BOJ týchto lyžiarov dostihli a zastavili ešte pred nebezpečným úsekom, kde pracovali ratraky na lanách. Jednému lyžiarovi poľskej národnosti bol zadržaný skipass a celá situácia bola následne riešená dohovorom spoločne so skipatrolou prevádzkovateľa strediska.
Príslušníci BOJ dokumentovali a objasňovali nehodu s následkom smrti dvoch ukrajinských horolezcov, ktorí zlaňovali z oblasti Vidlového hrebeňa do Skalnatej doliny, počas čoho došlo k výpadku jednej horolezkyne a následnému strhnutiu aj druhej osoby. Rovnako dokumentovali aj lavínovú nehodu v Školskom žľabe v Nízkych Tatrách, pri ktorej jedna osoba zahynula a druhá bola zranená.