Letná turistická sezóna 2016 + podmienky
Letná turistická sezóna sa oficiálne otvára dňom 16.06.2016, kedy končí sezónna uzávera turistických značkovaných chodníkov, uzavretých dňom 1.novembra z dôvodu ochrany prírody. Pre turistov budú opäť sprístupnené doliny, prechody cez sedlá a výstupy na štíty.
Turistické chodníky sú momentálne schodné. Vo vyšších nadmorských výškach (cca 1800 m.n.m.) Vysokých a Západných Tatier treba počítať, hlavne na severne orientovaných svahoch a v tieni, so zvyškami starého snehu a snehovými poľami. V týchto úsekoch treba dbať na maximálnu opatrnosť pri ich prechode. V ranných a podvečerných hodinách, pri poklese teplôt, chodníky namŕzajú.
Turisti by nemali zabúdať na kvalitnú obuv, paličky, prípadne čakan. Samozrejmosťou by malo byť teplé (aj náhradné) oblečenie, dostatok tekutín, jedlo a svetlo, aj v prípade, že predpokladáme skorý návrat z túry. Plánovanie túr by mal každý turista, okrem svojho zdravotného a fyzického stavu, prispôsobiť hlavne počasiu a aktuálnym podmienkam. V prípade zhoršenia stavu a podmienok je lepšie túru ukončiť a vrátiť sa. Počas túry by si mali turisti všímať okolie, výrazné orientačné body, smerovníky a tabule. Ak príde k úrazu a turista nevie poskytnúť GPS súradnice, sú tieto body veľkou pomôckou v orientácií pre záchranárov, ktorí sú schopní zasiahnuť v kratšom čase.
Letné mesiace sú charakteristické početnými búrkami, ktoré sa tvoria z tepla a prichádzajú náhle. V horskom prostredí predstavujú zvýšené nebezpečenstvo ohrozenia zdravia a života. V týchto mesiacoch treba sledovať vývoj počasia, búrkové predpovede, ktoré bývajú hlásené vopred. Na túru je vhodné ísť v skorých ranných hodinách, s návratom okolo obeda, kedy už nie je predpoklad zastihnutia búrkou v exponovanom vyvýšenom mieste. Na túru rozhodne netreba chodiť sám. Aj menší úraz, prípadne problém s orientáciou, či vyčerpanie sa stávajú ťažšie riešiteľné. Ak sa aj turista rozhodne ísť sám, je nevyhnutné nahlásiť svoj pohyb blízkej osobe, prípadne v ubytovacom zariadení, či priamo Horskej záchrannej službe. So sebou je dôležité mať mobilný telefón s plne nabitou batériou (treba brať do úvahy, že v chladnom prostredí sa jej kapacita znižuje), a to aj v prípade väčšej skupiny ľudí.
Od minulej letnej turistickej sezóny je turistom a horolezcom k dispozícií Aplikácia HZS, ktorá umožňuje tiesňové volania a odosielania tiesňových SMS správ. Veľkou výhodou v prípade zaslania SMS s popisom udalosti je príjem GPS súradníc s takmer presnou lokalizáciou postihnutého. Aplikáciu HZS, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android a IOS je možné si stiahnuť prostredníctvom linkov na www.hzs.sk. Súčasťou aplikácie sú aktuálne informácie o výstrahách v horských oblastiach, lavínovej situácií, kontaktoch na dispečingy jednotlivých oblastných stredísk HZS, pravidlá pohybu v horách a návod na poskytnutie prvej pomoci.
Horská záchranná služba poskytuje informácie o podmienkach v horských oblastiach ďalej na svojej webovej stránke www.hzs.sk , na linke 052/78 777 11, prípadne priamo na dispečingoch oblastných stredísk HZS (telefonické kontakty na dispečingy nájdete v spodnej časti webstránky HZS).
Západné Tatry
Chodník z Prosečného po Veľké Borové je nepriechodný pre neodstránenú veternú kalamitu. Chodník z Lomného po Svorad je zle vyznačený po veternej kalamite. V hornej polovici chodníka v Bystrej doline chýba lavica cez potok, pri vyššom stave vody sa potok ťažšie prechádza.
Nízke Tatry
Chodníky sú toho času už bez zostatkov snehu, ten je len miestami v strmých severných žľaboch. Po hrebeni pohoria sú prechodné, len s výnimkou Havranej poľany, kde je pár spadnutých stromov, ďalej pokračuje prešlapaný chodník na Ramžu po holorube. Intenzívna ťažba dreva prebieha v Čiernovážskej doline, zvlášť v Ipoltici. Ďalšie doliny, kde zasiahla chodníky kalamita sú Ludrovská, Demänovská – sedlo Sinej, Vikartovce – Smrečinské sedlo, Liptovská Lúžna – sedlo pod Skalkou. Na odstraňovaní kalamít sa v dolinách pracuje, v daných úsekoch treba dbať na zvýšenú opatrnosť (lesné stroje, lanovky) a hlavne na orientáciu, pretože sú nie všade doznačené TZCH.
Slovenský raj
V Národnom parku Slovenský raj sú všetky chodníky schodné bez obmedzenia. V mesiaci máj bol správou NP Slovenský raj obnovený splav Prielomu Hornádu v úseku Hrabušice -Mýto – Čingov. Na splav sa treba prihlásiť vopred a zaplatiť vstupenku. Splav je možný len pri určitej výške prietoku rieky podľa údajov SHMÚ.
Malá Fatra
Od 15. júna sú v Malej Fatre otvorené a schodné všetky turistické značené chodníky bez obmedzení.
Kabínková lanovka na Chleb je v nepretržitej prevádzke až do 1.novembra 2016.
Veľká Fatra
Všetky turistické chodníky sú otvorené bez obmedzenia. Pre popadané stromy je zle priechodný chodník z Blatnickej doliny po žltej značke do sedla za Drieňkom. Ferrata HZS je po celej dĺžke dobre priechodná, z rána je skala vlhká a šmykľavá. Obmedzenie na Ferrate HZS: V strednej časti chodníka, ktorý je súčasťou Ferraty HZS na Martinské Hole prebieha ťažba dreva. Z tohto dôvodu je prechod obmedzený a regulovaný lesnými robotníkmi. Žiadame návštevníkov, aby sa riadili ich pokynmi a rešpektovali ich.
Vysoké Tatry
Na turistických chodníkoch vedúcich cez vysokohorské sedlá sú snehové polia. Pri ich prechode je z dôvodu bezpečnosti lepšie použiť zimnú vyzbroj – mačky a čakan.